Vedeli ste, že …
- 50 miliónov Európanov trpí atopickou dermatitídou?
- výskyt tohto ochorenia sa v západných krajinách počas uplynulých 50 rokov zdvojnásobil?
- až 70 % pacientov má toto ochorenie v rodine?
- atopický ekzém trápi 2 z 10 detí?
- ochorenie sa objavuje po treťom mesiaci života dieťaťa a pretrváva niekoľko rokov, niekedy až do dospelosti?
- 85 % prípadov sa prejaví pred 5. rokom života?
- 58 % detí s atopiou trpí narušeným spánkom?
Čo spôsobuje atopickú dermatitídu?
Atopická dermatitída je následkom narušenej kožnej bariéry, kvôli čomu následne do pokožky prenikajú dráždivé látky a alergény. To sa prejavuje výrazným vysušovaním pokožky. Suchá pokožka sa potom olupuje, čo vedie ku svrbeniu a škriabaniu. Škriabanie ale narušuje kožnú bariéru. A tak vzniká „začarovaný kruh“, ktorý sa nazýva atopický kolobeh. Ak sa o svoju pokožku nestaráme správne, tak sa žiaľ nikdy neskončí.
Má atopická dermatitída stále rovnaký priebeh?
Nie, intenzita prejavov sa mení. Rozlišujeme dve štádiá: akútne vzplanutie a obdobie pokoja. Štádium akútneho vzplanutia vedie k zápalu, svrbeniu, hnisaniu, chrastám ap. Pre obdobie pokoja je zase charakteristická extrémna suchosť pokožky. Tá je síce tiež veľmi nepríjemná, no rozhodne nie tak veľmi ako prvé štádium.
Čo vedie k akútnemu vzplanutiu ekzému?
Akútne vzplanutie ekzému spôsobujú vonkajšie faktory, ako sú napríklad prach, pele, pracie prostriedky a veľmi suchý vzduch.
Ako liečiť atopickú dermatitídu?
V prvom rade je potrebné odstrániť hlavnú príčinu a to narušenie kožnej bariéry, ktoré vedie k obmedzeniu jej ochrannej funkcie. Ďalej je potrebné zmierniť svrbenie a tým prelomiť tzv. atopický kolobeh.
Dokážete to tak, že budete pravidelne svoju pokožku ošetrovať vhodnými produktmi, ktoré zmierňujú podráždenie pokožky. Upokojiť ju môžete napríklad používaním kúpeľového oleja na telo, ktorý chráni pokožku pred tvrdou vodou, ktorá pokožku nadmerne vysušuje. Olej používajte spolu so zvláčňujúcimi prípravkami, ktoré pokožku upokojujú, redukujú už spomínané nepríjemné svrbenie a pomáhajú tak obnoviť hydrolipidový film, ktorý bráni dráždivým látkam preniknúť do pokožky. Túto dennodennú rutinu je dobré dodržiavať po celý rok – teda nielen v čase akútneho vzplanutia, ale aj v štádiu pokoja.
Mikrobióm – nenahraditeľný „partner“ pre našu pokožku
Možno viete, že baktérie nemusia byť vždy pre našu pokožku škodlivé. Napokon sú súčasťou jej prirodzenej ochrannej bariéry. Táto prírodná mikroflóra je známa ako mikrobióm a našu pokožku chráni pred vonkajším poškodením a tým zabraňuje zápalu kože a vzplanutiu, akým je napríklad atopická dermatitída.
Laboratóriá La Roche-Posay odhalili dôležité zistenie: mikrobióm je rovnako zodpovedný za atopiu ako aj kožná bariéra. Pre dlhodobú liečbu atopie je teda potrebné nielen obnoviť kožnú bariéru, ale aj vyvážiť mikrobióm. Dobrou správou je, že na rozdiel od genetickej predispozície môže byť mikrobióm modifikovaný. To poskytuje nový pohľad na liečbu atopie a značka La Roche-Posay to premieta aj do vývoja svojich produktov z kolekcie Lipikar pre extrémne suchú až atopickú pleť.