Osobná váha: majte svoju hmotnosť pod kontrolou
Prístroj, ktorý mnoho ľudí nenávidí: fitness váha. Často totiž ukazuje čísla, ktoré vidieť nechceme. Často nám aj dokáže skaziť náladu. Naučte sa osobnú váhu brať ako nástroj, ktorý vám ukazuje dáta, s ktorými môžete ďalej pracovať – nie vašu osobnú hodnotu.
Čo ovplyvňuje osobnú hmotnosť
Hmotnosť človeka kolíše zo dňa na deň kvôli niekoľkým faktorom, medzi ktoré patrí napríklad:
- množstvo jedla zjedeného predošlý deň, teda hmotnosť potravy v tráviacom trakte
- stav trávenia (zápchy dokážu s číslom na displeji zo dňa na deň zamávať bez toho, že by ste reálne pribrali)
- množstvo skonzumovanej soli: jej vyššie množstvo totiž spôsobuje zadržovanie vody v tele
- u žien aj fáza menštruačného cyklu
- … a plno ďalších faktorov
Poďte si na Notine vybrať inteligentnú osobnú váhu, ktorá vám uľahčí cestu za tou najzdravšou verziou seba samého s ideálnou hmotnosťou a zložením tela.
Aká je tá najlepšia osobná váha
Existuje niekoľko rôznych typov osobných váh, ktoré sa líšia dizajnom a funkčnosťou. Dnes sa už stretneme predovšetkým s digitálnymi osobnými váhami. Tieto váhy majú elektronický displej, ktorý zobrazuje telesnú hmotnosť. Digitálna osobná váha obvykle využíva senzory, ktoré merajú elektrický odpor alebo tlak a na základe toho určujú hmotnosť. Niektoré digitálne váhy sa označujú ako „inteligentné váhy na váženie“ – majú aj ďalšie pokročilé funkcie, obľúbená je napríklad váha na meranie tuku, svalovej hmoty a hydratácie (diagnostické váhy).
- Klasická osobná digitálna váha – jednoduchý prístroj s jediným cieľom: ukázať vám na displeji hmotnosť človeka, ktorý sa na ňu postavil
- Inteligentná váha – digitálna osobná váha s meraním telesného tuku, svalov a vody; teda prístroj, do ktorého už zadávate údaje o osobách, ktoré sa na váhe pravidelne vážia, aby dokázala čo najpresnejšie určiť zloženie tela osoby; je to osobná váha diagnostická
- Inteligentná váha s aplikáciou – niektoré fitness váhy sa predávajú aj spolu s mobilnou či webovou aplikáciou, kde môžete svoj progres sledovať priamo v telefóne či počítači; po každom vážení sa údaje odošlú do aplikácie a vy sa tak nemusíte vôbec o nič starať a mať údaje prehľadne v tabuľkách a grafoch v telefóne
Väčšina týchto váh má nosnosť do 120 kg; no ak potrebujete váhu s vyššou nosnosťou, nie ste stratení. Osobná váha do 180 kg aj do 250 kg nie je v ponuke váh výnimkou.
Prečo si domov kúpiť osobnú váhu
Hoci nájdete váhy rôzne vo fitness centrách atď., najlepšie je mať váhu doma. Tu sú 4 hlavné dôvody:
- Sledovanie hmotnosti – pravidelné meranie váhy vám umožní monitorovať zmeny v hmotnosti a udržovať si prehľad o svojom pokroku pri cielenom chudnutí, udržovaní váhy alebo náraste svalovej hmoty.
- Motivácia a sebauvedomenie – mať osobnú váhu doma vám môže udržať motiváciu a vedomie o svojej hmotnosti. Vidieť konkrétne čísla vás môže povzbudiť k dosiahnutiu zdravotných cieľov a dodať vám pocit kontroly nad svojím telom.
- Kontrola zdravia – hmotnosť je dôležitým ukazovateľom zdravia. Pravidelným vážením môžete odhaliť nežiaduce zmeny vo vašej hmotnosti, čo môže signalizovať potenciálne zdravotné problémy, napríklad nechcený úbytok alebo prírastok hmotnosti. Ak zaznamenáte náhlu a nevysvetliteľnú zmenu hmotnosti, môžete sa rozhodnúť konzultovať túto situáciu s lekárom.
- Zdravý životný štýl – váha osobná môže slúžiť ako pripomienka a podpora udržovania zdravého životného štýlu. Pravidelné váženie vám môže pripomenúť, aby ste sa starali o svoje telo, a motivovať vás k dodržiavaniu zdravých stravovacích a cvičebných návykov.
Ako používať domácu váhu
- Vážte sa vždy ráno v rovnakom čase, nalačno, po návšteve toalety.
- Osobnú váhu používajte na rovnom a stabilnom povrchu, aby sa minimalizovali možné chyby.
- Presnosť merania môže ovplyvňovať aj umiestenie váhy v miestnosti, preto ju položte na pevnú podlahu bez vplyvu prievanu alebo teplotných zmien.
Kúpte si fitness váhu a majte svoju hmotnosť pod kontrolou! A ak práve chudnete, pozrite sa do našej sekcie spaľovačov tukov alebo pomôcok na cvičenie.