Prejsť na hlavný obsah

Ako vybrať elektrickú zubnú kefku

Sonická, oscilačná alebo magnetická iO? Na citlivé zuby alebo na intenzívne vybielenie? Prečítajte si, ako si vybrať tú najlepšiu elektrickú kefku na mieru.
 
Všetky typy elektrických kefiek jednoznačne prevyšujú schopnosti klasickej manuálnej kefky, o tom naozaj niet pochýb. Hlavný rozdiel medzi zmienenými typmi spočíva v tvare pohybu, ktorý pri čistení hlavica kefky vykonáva.
 
Elektrické zubné kefky s prehľadom zvládnu vykonať niekoľko desiatok tisíc mikropohybov za minútu, preto sú oveľa účinnejšie než manuálne kefky. A ak stále váhate, akú technológiu zvoliť, riaďte sa týmto odporúčaním:
 
  • Na precízne a hĺbkové čistenie zvoľte skôr kefky oscilačné.
  • Šetrné čistenie vám zase zaistia jemne vibrujúce sonické kefky.
  • Ak chcete kombináciu oboch, vyskúšajte magnetickú kefku s technológiou iO.

Sonická zubná kefka

Sonická kefka funguje na princípe vysokofrekvenčného sonického stierania smerom hore a dole, laicky by sa dalo povedať, že kefka veľmi rýchle a jemne vibruje. Taký pohyb je totiž perfektný pre šetrné, ale zároveň veľmi dôkladné stieranie povlaku zo zubného povrchu a ďasien. Tento typ kefky je vhodný pre deti a tých z vás, ktorí majú citlivejšie zuby. Tvar hlavice je spravidla úzky a podlhovastý.

Oscilačná zubná kefka

Oscilačná kefka funguje na podobnom princípe, no ako už názov napovedá, nevykonáva pohyb hore a dole, ale pohyb rotačný. V mikrokruhoch krúži tam a späť, preto má spravidla guľatú hlavicu. Veľa kefiek s oscilačno-rotačnou technológiou sa okrem krúženia pohybuje aj dopredu a dozadu. Sú preto mierne účinnejšie v odstraňovaní škvŕn na zuboch (napr. po káve alebo červenom víne).

Magnetická iO zubná kefka

Magnetické kefky s technológiou iO vyrába v súčasnosti len spoločnosť Oral-B. Spája jemnú energiu mikrovibrujúcich vláken s guľatou hlavicou, na ktorej vývoji sa podieľali samotní zubní lekári. S ohľadom na tvar hlavice ide o kefku oscilačnú bez pulzácií dopredu a dozadu, ktorá je poháňaná magnetickým motorčekom. Súčasťou balenia je aj magnetická nabíjačka.

Šetrí čas

Jednou z hlavných výhod elektrickej zubnej kefky je aj odporúčaný čas čistenia. Ten je 2 až 3 minúty, čo je podstatne kratšie než pri manuálnych predchodcoch. Keby vám elektrická kefka ušetrila čo len jednu minútu denne, za rok je to celých 6 hodín! Kratšie čistenie navyše uľahčuje vytvorenie pravidelného návyku čistenia zubov.

Deti

Celkovo je čistenie elektrickou zubnou kefkou väčšia zábava a ľudia bez problémov zvládnu čistiť niekoľko minút v kuse. V recenziách sa často dočítate, že aj deti majú tieto kefky oveľa radšej. Ak si teda chcete ušetriť každodenný boj s vaším aligátorom dieťaťom, kúpte mu na narodeniny alebo Vianoce elektrickú čistiacu výbavu.

Ako na to

Aby ste dosiahli čo najlepší výsledok, je dôležité dodržovať techniku čistenia. Zabudnite na zúrivé drhnutie sem a tam, po ktorom zubná kefka vyzerá ako čarodejnícka metla. Elektrická zubná kefka robí prácu za vás. Stačí ju priložiť a dbať na to, aby ste sa ňou dotkli všetkých zubov na všetkých miestach.

Pri akejkoľvek zubnej kefke platí, že vždy začíname čistením horných zubov. Dôvod je prostý. Nechceme si predsa prácne vyčistiť spodné zuby a potom si na ne pri čistení horných zubov zhora „zhodiť“ nečistoty.

 

Kefku priložíme najprv k zadným zubom a necháme ju niekoľko sekúnd na každom zube pracovať. Ideálna poloha je na pomedzí zuba a ďasna, pretože tam sa drží najviac nečistôt. Dôkladne čistíme vonkajší oblúk, vnútorný oblúk a hryzacie plôšky.

Veľa elektrických kefiek má v sebe zakomponovaný senzor tlaku, ktorý vás upozorní, keď veľmi tlačíte. Väčšina je vybavená aj časovačom, ktorý za vás odmeriava čas potrebný na dôkladné vyčistenie. Raritou nie je ani spojenie kefky a inteligentnej aplikácie, ktorá vám v reálnom čase ukazuje, ako si pri čistení počínate.

S elektrickou kefkou skrátka nemôžete siahnuť vedľa. Manuálnu kefku do batôžka prihoďte, snáď len ak vás čaká dlhý pobyt v divočine bez elektriny. Elektrické kefky bez problémov vydržia nabité niekoľko dní, aj tak im časom zákonite dôjde šťava. A v takej chvíli budete radi, keď budete mať poruke starého dobrého manuálneho parťáka.

celý text skryť text