Prejsť na hlavný obsah

Kokosový olej: Na čo sa hodí a kedy ho radšej nepoužívať

8. 9. 2023

Jana Krajčová

Čítanie na 5 minút

Kokosový olej je taký multifunkčný, že aj produkty z deväťdesiatkového teleshoppingu pri ňom vyzerajú ako nuly. Poslúži nielen v kuchyni, ale aj v kúpeľni či dokonca v spálni. Ale často sa z neho robí superhrdina s nadprirodzenými schopnosťami, ktoré v skutočnosti nemá. Na čo sa teda kokosový olej hodí a kedy je namieste opatrnosť?

Neurobte chybu hneď na začiatku 

Nemôžete čakať zázraky, ak vám doma bude stáť kokosový olej biednej kvality. Takže vyberajte pozorne. Hlavne keď ide o olej na varenie. Na obaloch je ale nespočetné množstvo tvrdení, čert aby sa v nich vyznal. Trochu vám to zjednodušíme. Kupujte za studena lisovaný, nerafinovaný (alebo aj panenský či extra panenský) olej, a to v sklenenej dóze. Áno, je drahší, ale kvalitnejší, šetrnejší k životnému prostrediu, vonia a obsahuje viac živín než rafinovaná verzia. Ideálna voľba do domácej granoly a dezertov. 

Hlavný rozdiel je v tom, že rafinovaný kokosový olej sa vyrába zo sušenej hmoty z jadier kokosových orechov. Často u neho nájdete označenie RBD. To znamená, že je rafinovaný, bielený a deodorizovaný, takže prechádza väčším množstvom procesov (pri ktorých stráca časť živín) a je bez typickej kokosovej vône. Ale má aj svoje výhody, napríklad oveľa vyšší bod prepálenia (232 °C), takže sa viac hodí na vyprážanie. 

Kokosový olej na varenie aj vyprážanie

A teraz už k tomu, čo všetko môžete s kokosovým olejom podniknúť a na aké mýty si dať pozor. 

1. Na masáž aj viac…  

Domáca masáž znie ako skvelý začiatok romantického večera. „Kokosák“ pri nej využijete ako masážny olej a jeho vôňa vás prenesie na tropický ostrov. Z praktického hľadiska oceníte, že keďže je pri izbovej teplote tuhý, nenarobí toľko neporiadku. A ak bude masáž pokračovať v režime pre dospelých, príde vhod aj jeho ďalšia funkcia, zastúpi totiž lubrikačný gél.  

2. Miesto ústnej vody? 

Oil pulling, teda „prevaľovanie“ kokosového oleja v puse každé ráno, je jedným z trendov, ktorým tlieskajú sociálne siete, ale odborníci znepokojene dvíhajú obočie. Neexistuje dostatok štúdií, ktoré by dokazovali, že vďaka tomuto hitu získate úsmev ako z Hollywoodu. A určite nepremýšľajte nad tým, že by ste kokosový olej na zuby používali miesto bežnej pasty. No podľa niektorých výskumov sa zdá, že vďaka obsahu kyseliny laurovej a jej antibakteriálnym vlastnostiam môže pôsobiť ako ústna voda a znižovať množstvo baktérií a zubného povlaku.  

3. Keď sa minie odličovač 

Večer siahnete po odličovacom mlieku a v tej chvíli si spomeniete, že ste ho pri poslednom nákupe zabudli kúpiť. Ale maskaramake-up dole proste musia. Na scénu tak pozvite záchranára v podobe kokosového oleja. A možno už odličovač nikdy kupovať nebudete. Zvládne totiž aj vodoodolnú maskaru, a to šetrne a prírodne. A viete, že funguje aj ako čistič kozmetických štetcov? 

4. SOS pomoc pre pery 

Popraskané pery nielenže nevyzerajú pekne, ale aj poriadne bolia. A dostať ich späť do normálu chce viac než dobrý balzam. Skúste „kokosák“. Na noc ho naneste na pery ako kúru a nechajte ho čarovať.  

5. Kokosový olej na opaľovanie 

Počuli ste, že kokosový olej funguje aj ako opaľovací krém? Tak tento mýtus radšej pusťte z hlavy, dôkazy sú totiž viac než diskutabilné. A nehodí sa ani na spálenú pokožku. Zostaňte pri osvedčených prípravkoch s Aloe vera a po „kokosáku“ siahnite až vtedy, keď sa koža ochladí a upokojí. Potom môže pomôcť vyživovať a dodávať kožným bunkám energiu na nápravu škôd.  

6. Kúra pre vlasy 

Nie je náhoda, že toľko vlasových prípravkov obsahuje kokosový olej. Podľa štúdií totiž dokáže prenikať do hĺbky vlasov a zabraňuje tomu, aby sa dovnútra dostalo príliš veľké množstvo vody. Tým chráni pred poškodením a vyživuje. Použiť môžete kokosový olej na vlasy pred aj po umytí alebo ako hĺbkovú kúru. Len to s množstvom nepreháňajte, hlavne ak máte jemné vlasy.

Kokosový olej na vlasy aj pleť

7. Chudnutie s kokosovým olejom? Radšej nie 

Kokosový olej je často vykresľovaný ako zázračná zložka pri zhadzovaní kíl, skvelá ingrediencia pre pocit plného žalúdka alebo ako rýchly zdroj energie. Názory odborníkov sú však v tomto smere často úplne protichodné.   

Nezabúdajte ani na to, že tento olej obsahuje až 90 % nasýtených mastných kyselín, ktoré zvyšujú hladinu cholesterolu a aj riziko srdcových ochorení. Takže nie je dobrý nápad to s kokosovým olejom v jedálničku preháňať. A aj keď vás nepotešíme, odporúčame miesto toho stokrát omieľanú vyváženú stravu a pohyb.

Kokosový olej síce nedokáže všetko, ale rozhodne je to užitočný pomocník v domácnosti. Má už miesto aj vo vašej?