Chceli by ste byť biliardári? Dobrá správa – už ste! Veď vo vašich črevách žijú biliardy mikroorganizmov, ktoré vás chránia pred „zlými“ baktériami, posilňujú imunitu a odolnosť a zásobujú vás serotonínom. Ak by ste teda v novom roku chceli pre svoje zdravie urobiť len jednu vec, zvoľte starostlivosť o črevný mikrobióm, teda črevnú mikroflóru.
Ako uzdraviť črevá
Ako sa teda o taký poklad správne starať? A prospieva mikrobiómu každého človeka niečo iné alebo sa dajú odporučiť potraviny, ktoré by sme mali konzumovať všetci?
„Mikrobióm čreva obsahuje toľko buniek, koľko je buniek celého tela. Ide o rôznorodú skupinu mikroorganizmov, z deväťdesiatich percent o rôzne rody baktérií. V každej časti čreva je osídlenie baktériami trochu iné a má trochu iné funkcie, ale v princípe je cieľ rovnaký: Pomáhať, chrániť a zaistiť nám tak prežitie,“ vysvetľuje Markéta Rozinková, nezávislá akreditovaná výživová poradkyňa. Každý si podľa nej mikrobióm tvorí sám svojimi stravovacími návykmi – podľa toho sa prispôsobuje podmienkam aj náš imunitný systém a trávenie. Neexistuje teda univerzálny návod na zdravé črevá pre všetkých.
Prečo je náš mikrobióm dôležitý?
- Chráni organizmus pred premnožením patogénnych baktérií tým, že tvorí pre ne nevhodné prostredie, zabraňuje škodlivým baktériám, aby prenikli do tela, a produkuje imunitné látky, ktoré patogénne baktérie poškodia.
- Pomáha syntetizovať niektoré vitamíny (K2, B5, B6, B1, B2 atď.).
- Kvasí vlákninu za vzniku butyrátu (soľ kyseliny maslovej), čo je zásadné pre obnovu buniek hrubého čreva a možnú ochranu pred rakovinou hrubého čreva.
- Je hlavnou súčasťou imunitného systému: V čreve je 70 % imunitných buniek, mikrobióm dokáže podporovať a účinne usmerňovať imunitný systém vrodený aj získaný.
- Mierni alergie: Pestré zastúpenie mikrobiómu môže pôsobiť proti alergiám a zmierňovať alergickú reakciu.