Prejsť na hlavný obsah

Chcete byť v pohode a odolať chorobám? Starajte sa o svoj mikrobióm

25. 1. 2023

Jana Uhlířová

Čítanie na 5 minút

Kľúč k zdraviu a dobrej nálade sa skrýva v črevách. No aj tak sa k nim niekedy správame dosť macošsky. Stav mikrobiómu, teda tých biliárd baktérií v našom trávení, pritom ovplyvňuje nielen kvalitu spánku a hladinu energie, ale aj chronické bolesti, zápaly alebo duševnú kondíciu. A my prezradíme, ako sa budete cítiť lepšie!

Chceli by ste byť biliardári? Dobrá správa – už ste! Veď vo vašich črevách žijú biliardy mikroorganizmov, ktoré vás chránia pred „zlými“ baktériami, posilňujú imunitu a odolnosť a zásobujú vás serotonínom. Ak by ste teda v novom roku chceli pre svoje zdravie urobiť len jednu vec, zvoľte starostlivosť o črevný mikrobióm, teda črevnú mikroflóru. 

Ako uzdraviť črevá

Ako sa teda o taký poklad správne starať? A prospieva mikrobiómu každého človeka niečo iné alebo sa dajú odporučiť potraviny, ktoré by sme mali konzumovať všetci? 

„Mikrobióm čreva obsahuje toľko buniek, koľko je buniek celého tela. Ide o rôznorodú skupinu mikroorganizmov, z deväťdesiatich percent o rôzne rody baktérií. V každej časti čreva je osídlenie baktériami trochu iné a má trochu iné funkcie, ale v princípe je cieľ rovnaký: Pomáhať, chrániť a zaistiť nám tak prežitie,“ vysvetľuje Markéta Rozinková, nezávislá akreditovaná výživová poradkyňa. Každý si podľa nej mikrobióm tvorí sám svojimi stravovacími návykmi – podľa toho sa prispôsobuje podmienkam aj náš imunitný systém a trávenie. Neexistuje teda univerzálny návod na zdravé črevá pre všetkých.

Prečo je náš mikrobióm dôležitý?

  • Chráni organizmus pred premnožením patogénnych baktérií tým, že tvorí pre ne nevhodné prostredie, zabraňuje škodlivým baktériám, aby prenikli do tela, a produkuje imunitné látky, ktoré patogénne baktérie poškodia.
  • Pomáha syntetizovať niektoré vitamíny (K2, B5, B6, B1, B2 atď.).
  • Kvasí vlákninu za vzniku butyrátu (soľ kyseliny maslovej), čo je zásadné pre obnovu buniek hrubého čreva a možnú ochranu pred rakovinou hrubého čreva.
  • Je hlavnou súčasťou imunitného systému: V čreve je 70 % imunitných buniek, mikrobióm dokáže podporovať a účinne usmerňovať imunitný systém vrodený aj získaný.
  • Mierni alergie: Pestré zastúpenie mikrobiómu môže pôsobiť proti alergiám a zmierňovať alergickú reakciu.
Doprajte tráveniu dostatok vlákniny

Ako si rozmaznávať zdravé črevá?

Ako správne vyživíte mikrobióm? Najdôležitejší pre mikrobióm čreva je váš životný štýl. Strava poskytuje energiu ako organizmu, tak aj črevnému mikrobiómu. „Rôzne obmedzujúce životné štýly ako low carb či bez lepku menia pestrosť a rozmanitosť črevných baktérií a môžu oslabiť jeho funkcie rovnako ako príjem ultraspracovanej stravy, hladovanie, alkohol, fajčenie a stres. Strava plná polotovarov, bez zeleniny a ovocia, plná výživovo chudobného pečiva, cukroviniek a prefabrikátov nie je to najlepšie,“ vysvetľuje Markéta Rozinková.

Stavte na prebiotiká...

Úplne zásadná je pre črevá vláknina. Nájdete ju v ovocí a zelenine, strukovinách, zemiakoch, v klíčkoch a celozrnných výrobkoch. Na čo je dobrá vláknina na čreváPrebiotiká prispievajú k vytváraniu vhodného prostredia, zvyšujú objem stolice, podporujú peristaltiku, vstrebávanie vápnika, imunitné bunky, regulujú metabolizmus cukrov a bielkovín. 

... a probiotiká

Tieto špecifické baktérie majú priaznivý účinok na mikrobióm a konzumovať ich môžeme v potravinách alebo doplnkoch. „Zaraďte do jedálnička kimči, kyslú kapustu, kyslé mliečne nápoje – kefírové mlieko, acidofilné mlieko, jogurty, kombuchu, tempeh, jablčný ocot a kvasená hroznová šťava. Vyhnite sa aj zbytočnému nadužívaniu antibiotík,“ odporúča poradkyňa. Probiotiká na črevá môžete prijímať aj vo forme doplnkov. 

Podporte črevný mikrobióm probiotikami

Ako mikrobióm ovplyvňuje náladu?

Nálada a emócie sú stav, ktorý je ovplyvnený celým organizmom. „Ak ste chronicky v strese, prejaví sa to na trávení, bolí vás napríklad žalúdok, máte hnačku. Pozdĺž čriev je totiž lokalizovaných sto miliónov neurónov, ktoré produkujú špecifické neurotransmitery regulujúce náladu a pocity sýtosti,“ vysvetľuje Markéta Rozinková. 

Potraviny ako tmavá čokoláda, mandle, čučoriedky, zelený čaj, brokolica alebo cibuľa sú bohaté na polyfenoly a dokážu tak znižovať zápaly organizmu, regulovať krvný tlak a hladinu cholesterolu

Približne 70 až 80 % imunitných buniek tela sa nachádza v črevách a vytvára špecifický črevný imunitný systém, takže je jasné, že stres telo oslabuje. Preukázané je aj to, že takmer 95 % serotonínu ľudského tela sa nachádza v črevách. A táto biliarda baktérií má na harmóniu a psychickú pohodu zásadný vplyv. Preto správnou stravou a doplnkami môžete povzbudiť náladu aj imunitu!

Čo vášmu mikrobiómu škodí

  • nekvalitná strava chudobná na živiny a vlákninu
  • jednostranné a stereotypné stravovanie
  • nedostatok spánku a pohybovej aktivity
  • konzumácia prefabrikovaných potravín
  • príjem alkoholu, fajčenie a užívanie ďalších návykových látok
  • prebytok sladkého a bieleho pečiva, sladkých limonád, ale aj náhradné sladidlá typu maltitol a xylitol
  • stres
  • nadužívanie antibiotík v neodôvodnených prípadoch
  • nevhodné a nezdravé životné prostredie

Už viete, ako mať zdravé črevá? V našom tele sa nič nedeje bezdôvodne a jedno ovplyvňuje druhé. „Ale je tu dobrá správa. Môžete to zmeniť, či už vás štve pleť, trávenie, nadváha, zápalové ochorenie čriev, astma…“ vysvetľuje Markéta Rozinková. Stačí, keď reálne zhodnotíte svoj život (nielen jedálniček, ale aj životný štýl), prijmete zodpovednosť za prípadné diétne chyby a zvolíte inú cestu.