Vedeli ste, že vláknina je sacharid? Konkrétne polysacharid (komplexný sacharid), ktorý naše telo nedokáže nijak stráviť ani vstrebať, a tak ho vylúčime z tela von v nezmenenej podobe. Aj keď sa podľa tejto definície môže zdať, že vláknina je výsostne nepotrebná, opak je pravdou. Dostatok vlákniny je dôležitý z mnohých dôvodov – poďte ich s nami objaviť všetky a zistiť, v čom je vláknina obsiahnutá.
Poučku, že vláknina nám upratuje v brušku, pozná asi každý. Nie je to však len o dobrom trávení! Na čo slúži vláknina?
Nedostatok vlákniny sa teda dokáže prejaviť hneď niekoľkými spôsobmi – akútnymi aj dlhodobými.
Odporúčania o príjme vlákniny sa v rôznych zdrojoch líšia, priemerne sa však pohybuje medzi 25 – 35 gramami. Podľa výskumov bežný človek, ktorý sa nesústredí na zdravý životný štýl, jej prijíma málo. Bežne okolo 10 – 15 gramov denne.
Ak by ste hľadali, v čom je najviac vlákniny, z tohto zoznamu jednoznačne vyhráva knäckebrot s cca 15 g na 100 g výrobku (líši sa podľa výrobcu). Najlepšie je však jednotlivé zdroje vlákniny striedať a dbať na pestrosť.
Existujú dva typy vlákniny:
Pýtate sa, ktorý zdroj vlákniny je lepší? Ani jeden – je rovnako dôležité mať v jedálničku obidva typy.
Vláknina je nielen v potravinách, existujú aj vlákninové doplnky stravy. Na trhu sa stretávame s mnohými. Medzi najčastejšie patrí:
Rozhodne nie je vhodná pre malé deti do 3 rokov. O užívaní vlákniny sa vždy poraďte s pediatrom.
Pitný režim je pri užívaní psyllia základ. Len pri dostatku tekutín dokáže táto rozpustná vláknina dobre napučať a plniť tak svoju funkciu.
Je jedno, či psyllium tablety alebo vláknina v prášku. Forma nehrá rolu. Fungovať bude pri správnom pitnom režime tak či tak.
Psyllium nie je prášok na predpis, je to doplnok stravy, na ktorom nevzniká závislosť ani z neho nehrozia žiadne vedľajšie účinky. Môžete ho teda užívať bez obmedzení. No ako sme už zmieňovali vyššie, pestrosť stravy (a zdrojov vlákniny) je žiaduca – takže čerpať vlákninu len zo psyllia nie je najvhodnejšie.
Žiadny syntetický výrobok, je to vyčistené a rozomleté oplodie skorocelu indického (Plantago ovata). Aj preto psyllium niekedy nájdete pod názvom indická vláknina.
Ak užívate psyllium v tabletách, jednoducho podľa návodu na obale zapite požadovaný počet tabliet. Ak máte sypané psyllium v prášku, rozmiešajte ho v poháriku vody a vypite.
Áno, psyllium totiž pomáha so zvládaním hladu. Podobne pôsobí aj vláknina v strave, psyllium v tomto nie je nijak zázračné. Ale nespoliehajte sa len na psyllium a podporte chudnutie dostatkom bielkovín, pohybom a trebárs nejakým komplexným spaľovačom tukov.
Súvisiace
Chudnutie | Kyselina listová | Kreatín | Kyselina hyalurónová |
Vitamíny na vlasy | Omega 3 mastné kyseliny | BCAA aminokyseliny | MSM na kĺby |
Top značky