Ako na stvrdnuté päty? Pripravte sa na leto!

chodidlá v lete, zatvrdnuté päty, zhrubnutá kože, pekné chodidlá

Hlavne v lete, keď si obúvate sandáliky, žabky alebo šľapky, sa nechcete za svoje chodidlá hanbiť. Ale čo keď vás trápi stvrdnutá koža na pätách? Zatočte s týmto estetickým problémom rázne raz a navždy.

V otvorenej obuvi síce chodidlá lepšie dýchajú, ale sú aj zbytočne namáhané nevhodnou obuvou a vystavované napríklad prachu z ulice či slnečnému žiareniu. Koža tak trpí zvýšenou dehydratáciou a ak sa o ňu nestaráte, časom sa objaví pnutie, začervenanie, šupinatenie a stvrdnuté päty, ktoré môžu nepríjemne praskať. Pritom mať chodidlá pekne pestované a hebké na dotyk je ľahké.

Top 10 trikov, ako na stvrdnutú kožu na chodidlách

1. Obrusovanie je základ

Prvým krokom na ceste za mäkkým nášľapom je pravidelné odstraňovanie zrohovatenej vrstvy kože pemzou a pilníkom na chodidlá. Ideálne je nechať stvrdnutú kožu na nohách chvíľu zmäknúť pri sprchovaní a potom ju (aj niekoľkokrát týždenne) obrusovať napríklad elektrickým pilníkom na chodidlá Scholl Velvet Smooth. Aby ste si kožu neporanili, rotačná hlavica bude automaticky kontrolovať tlak a vypne sa pri príliš silnom brúsení. Vodoodolný variant elektrického pilníka na päty môžete navyše pohodlne použiť aj vo vani.

Vďaka špecializovaným pemzám na nohy, ako je napríklad sopečná pemza Magnum Natural, sa v sprche môžete postarať aj o hrubšie otlaky. Tvrdú kožu na pätách a v oblasti brušiek masírujte krúživými pohybmi, kým sa hrubé miesto nevyhladí. Aby ste docielili zamatovo jemný povrch, chodidlá potom ešte prebrúste jemnejšou pemzou na päty, ručným pilníkom na chodidlá alebo vyhladzovacou hlavicou elektrického pilníka na nohy.

2. Zamatový dotyk

S perfektným vyhladením chodidiel pomôže aj jemný mechanický peeling, ktorým sa môžete postarať aj o odstránenie odumretých buniek kože na priehlavkoch a členkoch. Podobný efekt dosiahnete prechádzkou naboso v piesku, ale pozor – príliš horúci povrch môže chodidlá spáliť a vysušiť.

3. Udržujte vlhkosť

Aby koža zostala pružná, treba ju často premazávať špecializovanou kozmetikou s hygroskopickými zložkami, ktoré na seba viažu vlhkosť. Napríklad krém na popraskané päty Neutrogena Norwegian Formula® Intense Repair obsahuje sodnú soľ kyseliny hyalurónovej alebo ureu, ktoré v koži uzamykajú veľké množstvo vody, rovnako ako glycerín obsiahnutý v kréme na nohy pre suchú pokožku La Roche-Posay Lipikar Podologics. Oba prípravky viditeľne redukujú mozole, urýchľujú obnovu popraskanej kože na nohách a zjemňujú ju.

4. Extra porcia hydratácie

Suchým chodidlám a tvrdej koži na pätách môžete z času na čas dopriať aj soľný kúpeľ nôh. Soľ pomôže dopraviť vodu aj do hlbších vrstiev, kde ju uzamkne. Podobnú službu odvedú aj niektoré oleje, ktoré sa pridávajú do vody, napríklad mandľový, marhuľový, arganový či olivový. Kúpeľ by mal byť príjemne teplý, príliš horúca voda hydrolipidický film pokožky naruší a vysuší ju.

5. Expresná záchrana

Ak vaše nohy potrebujú veľkú dávku okamžitej hydratácie, riešením sú špeciálne ponožkové masky s vyživujúcim účinkom. Stačí ich len natiahnuť na chodidlá na určitý čas (do 20 minút) a zábal sa postará o hĺbkovú hydratáciu a vyhladenie kože piat a chodidiel.

Masky na nohy KORIKA SciBeauty, Scholl Expert Care alebo Neutrogena Norwegian Formula® CICA Repair obsahujú dôležité výťažky pre bleskovú obnovu suchej pokožky a zlepšenie stavu stvrdnutých piat, ako sú vitamíny A a E, urea, bambucké maslo, glycerín alebo oleje bohaté na omega 6 mastné kyseliny. Stačí pár minút relaxu, aby boli nohy zase ako v bavlnke.

6. Zlúpnite to

Už ste počuli o exfoliačných ponožkách? Inovatívne exfoliačné masky na nohy na odstránenie stvrdnutej kože sú napustené aktívnymi zložkami – najčastejšie na báze aktívnych kyselín, ktoré dokážu nohy zbaviť odumretých buniek a odstránia aj veľmi tvrdú či hrubú kožu. Maska sa nechá pôsobiť cca 90 – 120 minút a potom sa nohy opláchnu vodou a osušia. Na prvý pohľad sú chodidlá omnoho hebkejšie, ale „zázraky“ sa dejú približne až po piatich či viacerých dňoch.

Stará pokožka sa totiž časom začne zo stupají postupne odlupovať. Dĺžka celého procesu odlupovania vrchnej vrstvy odumretých buniek (exfoliácie) závisí od stavu chodidiel pred aplikáciou masky. Pozor, radšej nič sami ručne neodstraňujte, neodporúča sa ani brúsenie pemzami alebo elektrickými pilníkmi na päty. Odlupujúce sa miesta po čase sami odpadnú. Pretože exfoliácia môže trvať niekoľko dní, naplánujte si ju dopredu.

7. Pod nebom bez mráčika

V otvorenej obuvi sa vám môžu spáliť priehlavky a boky chodidiel. Ak vás teda čaká dlhší pobyt vonku, nepodceňte namazanie slnečnou kozmetikou. Večer si potom chodidlá ošetrite krémom na nohy a kožu priehlavkov a zvyšku tela natrite napríklad telovým balzamom pre suchú pokožku Biotherm Oil Therapy Baume Corps, ktorý hĺbkovo hydratuje a vďaka marhuľovému oleju pomáha obnovovať štruktúru suchej pleti.

8. Dopovanie vitamínmi

Vedeli ste, že nedostatok vitamínu A môže byť nielen príčinou zhoršenia zraku, ale aj suchej kože a stvrdnutých piat? Nadmerné vysychanie pokožky je jedným z mnohých príznakov jeho deficitu v tele. Bez vitamínu C zase koža výrazne hrubne a „éčko“ sa stará o jej ochranu pred voľnými radikálmi.

9. Zaslúžený relax

Dopriavajte chodidlám častejší odpočinok vo zvýšenej polohe. Čím dlhšie stojíte na nohách, tým sa koncové časti horšie prekrvujú a môžu trpieť. V lete navyše končatiny opúchajú z tepla, preto je koža napätejšia a môže mať tendenciu viac praskať.

10. Správna obuv

Za stvrdnutou kožou na chodidlách je niekedy aj nevhodný výber obuvi. Aby ste predišli nepríjemným mykózam, zaparovaniu a hrubnutiu piat, oblúkom sa vyhnite akejkoľvek obuvi zo syntetických materiálov. Potenie stupají totiž môže rohovatenie kože zhoršovať.