Mýty a pravdy: Opaľovacie krémy do hôr

Vedeli ste, že s každými tristo metrami výšky stúpne intenzita žiarenia UV lúčov o štyri percentá? A že opaľovacie krémy sa delia na chemické a minerálne? Ja tiež nie, kým som nepočula prednášky poprednej londýnskej dermatologičky a skutočnej expertky v odbore doktorky Sam Bunting.

Takže, milé dámy, je zbytočné sa natrieť ochranným faktorom 15 niekoľkokrát, pretože počet vrstiev neznamená vyššiu ochranu. Pre ďalšie mýty a pravdy o chránení pleti pred slnkom aj v horách čítajte ďalej.

opaľovanie v horách

Ochrana proti slnku

  • „Stačí sa raz ráno poriadne natrieť.“

Mali by ste sa natierať krémom s ochranným faktorom každé dve hodiny bez ohľadu na jeho výšku. Jediný rozdiel medzi faktorom 70 a faktorom 30 je, koľkým lúčom zablokuje prístup k vašej koži. Oba však pôsobia iba dve hodiny. Dôležitá je tiež dostatočná dávka krému. Uvádza sa, že na tvár a dekolt by ste mali spotrebovať 5 ml krému (tzn. 22 mg na centimeter štvorcový). Vždy aplikujte na vyčistenú pleť, po vašom dennom kréme.

  • „Škodlivé sú len UVB lúče.“

Zatiaľ čo UVB žiarenie, ktoré dopadá na zemský povrch v stredných vlnách, preniká len do vrchných vrstiev epidermis, dlhovlnné UVA lúče prenikajú až do podkožia. Práve tento typ žiarenia dokáže prejsť napríklad cez mraky či sklo. UVA lúče tiež tvoria 90 % slnečnej radiácie, zatiaľ čo UVB a UVC patria do zvyšných 10 %. UVB lúče vyvolávajú akútnu reakciu kože, akou je napríklad začervenanie alebo syntéza dôležitého vitamínu D (stačí hodina týždenne). Nebezpečná je však dlhodobejšia reakcia, ktorá spôsobuje karcinóm kože, teda rakovinu. UVA lúče majú na svedomí skôr neskoršie reakcie, akým je napríklad narušenie a následné starnutie kožných buniek.

  • „Nemusím chrániť pleť opaľovacím krémom, keď nesvieti slniečko.“

Mraky sú schopné redukovať slnečné žiarenie len o 20 %, takže sa musíme chrániť, aj keď je vonku sychravo.

  • „Opaľovacie krémy patria len na pláž.“

Sila UV žiarenia závisí od nadmorskej výšky, odrazu od povrchu (piesok vs sneh) a aj od geografickej polohy. Je dokázané, že na každých 300 metrov nadmorskej výšky je percento sily lúčov o 4 % vyššie. To znamená, že pokiaľ ideme do hôr do nadmorskej výšky 1 500 m n. m., je o 20 % vyššie než v Chorvátsku pri mori. Je pravda, že sme chránení hrubou vrstvou oblečenia, cez ktorú lúče nepreniknú, nemali by sme však podceňovať aspoň ochranu tváre, pier a očí. Určite vás zaujme napríklad švajčiarska horská slnečná kozmetika Piz Buin, ktorá ponúka kompletnú starostlivosť o pokožku namáhanú horským vetrom a slniečkom.

opaľovacie krémy na zimu Piz Buin Mountain

  • „Je jedno, aký opaľovací krém si kúpim, pokiaľ má dostatočne vysoký ochranný faktor.“

Rozhodne je namieste sa pri výbere opaľovacieho krému pozerať aj na typ pleti či na akú aktivitu je určený. Zatiaľ čo v horách nepotrebujete krém s takou vysokou vodoodolnosťou ako napríklad na dovolenku pri mori, potrebujete zároveň aj ochranu proti vetru a mrazu. Všeobecne tiež platí, že mastnejšia pokožka bude lepšie reagovať na opaľovacie mlieko než na olej na opaľovanie či krém. Opaľovacie mlieko však zase vďaka svojej ľahkej konzistencii drží horšie ochranný faktor. Výnimkou je však v tejto kategórii Anthelios AC ochranný zmatňujúci fluid na tvár s SPF 30 od La Roche-Posay. V dnešnej dobe sa dajú kúpiť aj opaľovacie prípravky ktoré sú cielené na vrásky, atopickú pleť či extrémne citlivú pleť.

  • „Krémy na opaľovanie sa zle vstrebávajú a tvoria biely film.“

Sunscreeny alias ochranu pred UV žiarením môžeme rozdeliť podľa mechanizmov, ktorými nás pred slniečkom chránia. Chemické sunscreeny pracujú na princípe vstrebania lúčov a ich premeny na teplo, ktoré následne uvoľnia z pokožky preč. Fyzikálne, čiže minerálne sunscreeny zas lúče odrážajú či rozptyľujú. Oba typy majú svoje výhody a nevýhody, a tak najlepšiu ochranu zaručujú krémy s kombináciou oboch.

Chemické opaľovacie krémy často obsahujú škodlivé látky, ako napríklad oxybenzón, etylhexyl, benzofenón, ktoré sa rozkladajú na voľné radikály a karcinogény a sú nebezpečné pri vdýchnutí. Sú nevhodné pre deti alebo ľudí s citlivou pleťou. Zato však sú kozmeticky priaznivejšie, pretože nezanechávajú mastný ani biely film, dá sa na ne naniesť make-up a zmatňujú pleť. Kvalitný chemický blokátor na pleť je napríklad Elisabeth Arden Eight Hour Cream ochranný balzam SPF 50.

Minerálne alias fyzické opaľovacie krémy sa hodia pre citlivú pleť a sú celkovo priateľskejšie k našej pokožke, ale aby správne fungovali, tak musíme naniesť štedrú vrstvu. Preto zo začiatku tvoria biely mastný film a horšie sa rozotierajú. Tiež sa ľahšie utrú, a preto ich musíme pravidelne natierať. Vždy, keď vyberáme minerálny opaľovací krém, zaujíma nás čo najvyšší podiel oxidu zinočnatého a tiež obsah tzv. non-nano častíc (mikročastíc), ktoré nemajú šancu preniknúť do pokožky. Nanočastice a ich vplyv na organizmus pri preniknutí do pokožky ešte neboli riadne preskúmané.

opaľovacie krémy do hôr

Ranná starostlivosť o pleť na horách

Kým sa vydáte na zjazdovku, vyplatí sa venovať pár extra minút starostlivosti o vašu pleť. Tieto tri kroky vám zaručia dostatočnú ochranu v horskom počasí:

Krok č. 1: Na vyčistenú a tonizovanú pleť naneste vaše obľúbené sérum (najlepšie s vitamínom C) a hydratačný denný krém. Ako bázu pod make-up využite ľahký krém s ochranným faktorom a nechajte dôkladne uschnúť. Ja som si zamilovala Eight Hour Cream s SPF 50 od Elisabeth Arden.

Krok č. 2: Naneste make-up s SPF najmenej 30. Je tiež dôležité, aby bol make-up vodoodolný. Nebudete síce plávať v mori, ale budete sa s najväčšou pravdepodobnosťou potiť. Skúste napríklad Sun Foundation SPF 30 od Shiseido.

Krok č. 3: Make-up nakoniec zapudrujte minerálnym púdrom s ochranným faktorom. Nanesiete tak veľmi účinnú vrstvu čisto fyzického blokátora, a ešte tým krásne zjednotíte pleť nakoniec. Vyskúšajte napríklad tento super púder od Bare Minerals Matte s SPF 15.