Masážny valec (foam roller, penový roller, fitness roller) je pomôcka, ktorá je každým rokom populárnejšia. Pritom moderný penový valec na cvičenie, ako ho poznáme dnes, sa začal objavovať už koncom minulého storočia. Prvé penové valce boli jednoduché a hladké a používali sa hlavne na rehabilitáciu a fyzioterapiu. Postupom času sa dizajn tohto „masírovacieho valca“ zlepšoval a prispôsoboval potrebám širšieho spektra používateľov.
Ide o fasciálny valec (tiež známy ako valec na fascie alebo spojivové tkanivá, ktoré obklopujú svaly) vyrobený z rôzne tvrdých materiálov, ktorý je ideálny na základné masážne techniky a rehabilitáciu. Textúrované masážne valce majú na povrchu rôzne vzory a hroty, ktoré vám umožnia hlbšiu masáž svalov a cielenejšie uvoľnenie napätia. Umožnia vám robiť automasáž, a to len pomocou váhy vlastného tela.
Tip: Dnes už na trhu nájdete aj vibračný fitness valec, ktorý pomáha zvýšiť účinnosť masáže a uvoľniť svalové napätie ešte efektívnejšie.
Začnite ľahkým tlakom a postupne zvyšujte intenzitu. Pohybujte sa pomaly, plynule a pri oblastiach, ktoré sú najviac stuhnuté alebo bolestivé, sa zastavte a nechajte tlak pôsobiť dlhšie.
Niektoré z najčastejšie masírovaných oblastí zahŕňajú nohy, chrbát, šiju a ramená. No bez ohľadu na to, ktorú časť tela chcete masírovať, používajte fitness valec pravidelne – ideálne po každom tréningu, prípadne kedykoľvek pocítite potrebu uvoľniť svaly.
Ak máte akútne zranenie, zápaly alebo infekcie, je lepšie sa použitiu masážneho valca vyhnúť. Pred použitím masážneho valca sa vždy poraďte s lekárom, ak si nie ste istí, či je pre vás vhodný.
S foam rollingom prestaňte aj vtedy, keď cítite ostrú bolesť. Vaše telo vám dáva signál, že niečo nie je v poriadku.
V zásade si pri nákupe foam rollera všímajte štyri hlavné faktory: hustotu valca, štruktúru povrchu valca, jeho tvar a veľkosť.
Tento parameter určuje, ako sa pri použití masážneho valca cítite a pre koho je vhodný. Používanie príliš mäkkého valčeka môže spôsobiť nedostatočný tlak a príliš tvrdý penový valček môže spôsobiť modriny a bolesť. To môže mať za následok aj negatívny vplyv na váš výkon.
Niektoré penové valčeky sú hladké, iné sú obohatené o najrôznejšie výstupky, ktoré tlak na svaly zintenzívňujú.
Hladké valce zaisťujú rovnomerný tlak po celej dĺžke a sú dobrou voľbou pre tých, ktorí s valcovaním ešte len začínajú, pretože tlak nie je taký intenzívny ako pri valčeku s textúrou. Hladké penové valce sú aj obvykle lacnejšie než valce s textúrou.
V prípade textúrovaných valcov nájdete na ich povrchu výstupky, ktoré napodobňujú ruky maséra a umožňujú intenzívnejšie a presnejšie zacielenú masáž. Mnoho valčekov obsahuje rôzne textúry, takže môžete nájsť správnu mieru tlaku.
Tvar a veľkosť penového valčeka ovplyvňujú spôsob jeho použitia.
Dĺžka valca:
Dlhé valčeky sú univerzálnou voľbou a vhodné ako váš prvý foam roller. Ide o skvelý masážny valec na chrbát, pretože je dostatočne dlhý, aby pri umiestnení kolmo k chrbtici pokryl celý chrbát. Využijete ich však na všetky časti tela. Sú aj stabilnejšie než kratšie valčeky.
Kratšie valčeky sa dobre hodia na menšie oblasti. Poslúžia vám ako masážny valec na nohy a paže. Existujú aj malé valčeky určené na masáž chodidiel, tzv. foot roller.
Priemer valca:
Väčšina valcov má priemer 12 – 16 cm. Menšie priemery sú vhodné na hlbšiu a cielenejšiu masáž.
Správne používanie a výber masážneho valca môže výrazne ovplyvniť vaše výsledky. Nezabudnite sa o používaní masážneho valca poradiť s odborníkom, ak máte akékoľvek zdravotné problémy.
Vyberte si ten najlepší penový či korkový valec na masáž na podporu psychickej aj fyzickej pohody! Alebo preskúmajte aj ďalšie fitness vybavenie a masážne pomôcky na Notine – začať so športom nikdy nebolo ľahšie! V ponuke nájdete napr. masážne pištole s vibračnou hlavicou, face roller (masážne valčeky na tvár) či gua sha kamene a doštičky na masáž tváre.