Prejsť na hlavný obsah

Čo pomáha na opicu?

14. júna 2022Notino
„To zas bola včera párty,“ napadne mi, keď sa v sobotu ráno moje telo začne preberať z kómy. Trošku pootvorím pravé oko, aby som skontrolovala situáciu. S úľavou zisťujem, že vedľa mňa leží len môj pes, telefón a pyžamo s nápisom „All I want for Christmas is food“, ktoré som si pravdepodobne chcela pred spaním obliecť

Natiahnem ruku smerom k pyžamu v nádeji, že si ešte nejakú hodinku pospím. Môj plán je však vzápätí prerušený tupou bolesťou hlavy a divným pocitom v ústach. Pokúsim sa vstať a v tej chvíli sa mi zamotá hlava a ozve sa žalúdok. Je to jasné – mám poriadnu opicu. Ako sa jej teraz zbavím?

Vyššie opísanú situáciu som zažila od svojich osemnástich nespočetnekrát – párty na vysokej škole, oslavy narodenín, zapíjanie novorodencov, ochutnávky vína, hody… A takmer zakaždým som sa nasledujúci deň počula sľubovať, že už nikdy nebudem piť a že včera to bolo rozhodne naposledy. Poznáte to tiež? Alebo ste sa počuli to isté hovoriť práve dnes? Nebojte sa, v nasledujúcich riadkoch vám ponúknem niekoľko tipov, ako si čo najrýchlejšie pomôcť a cítiť sa očividne lepšie. 

Čo na sucho v ústach?

„Sušenie“ je jedným z najčastejších prejavov opice a našťastie jedným z tých lepšie odstrániteľných. Môžete mu čiastočne predísť tým, že budete už v priebehu párty prekladať každý drink pohárom vody alebo aspoň nejakým nealkoholickým nápojom. Riediť alkohol nealkom je najdôležitejší krok pri prevencii proti opici a pomáha predchádzať aj ďalším prejavom opice, ktoré sú zmienené nižšie. 

Ak ste sa však počas párty zabudli zalievať vodou ako kvetinka, nezúfajte.

Môžete to čiastočne zachrániť tým, že pred spaním vypijete aspoň jeden pohár vody a druhý si nachystáte k posteli, aby ste ho mohli vypiť hneď ráno po prebudení. A keď ani to neklapne? Tak vám nezostáva nič iné, ako sa z tej postele zdvihnúť a zájsť si do kuchyne k vodovodnému kohútiku. Jednak sa zbavíte smädu a jednak pomôžete telu čo najrýchlejšie vyplaviť všetky škodlivé látky. Okrem vody si môžete pomôcť aj niečím sladeným – cukor dokáže byť veľmi dobrým pomocníkom v boji s opicou. Fľaša vody a fľaša Coca-Coly sú po párty mojimi najlepšími kamarátmi. 

Čo na bolesť hlavy po alkohole?

Mne na bolesť hlavy pomáha nasledujúca trojkombinácia: sprcha, čerstvý vzduch a liek proti bolesti. Sprcha vás preberie, schladí hlavu a prechádzka na čerstvom vzduchu prekrví mozog. Liek proti bolesti prichádza u mňa na rad až v momente, keď je bolesť hlavy príliš silná a prvé dva kroky nestačia. Či už siahnete po IbalgineNalgesine, alebo inej tabletke proti bolesti hlavy, vždy si pred užitím prečítajte príbalový leták. A keď nezaberie ani liek? V tom prípade môžem odporučiť ešte chladivý obklad na oči – maska s chladiacimi vankúšikmi Notino sa vám bude určite hodiť.

Produkty

Čo na žalúdok na vode?

Ak vám žalúdok dovolí niečo zjesť – urobte to, prosím, naozaj to pomáha. Čo jesť pri opici? Ideálne je zájsť si niekam na hydinový vývar, ten funguje ako tzv. „vyprošťovák“ veľmi spoľahlivo. Pri opici sa nemusíte báť ani vajíčok, ovsenej kaše či hrianky s medom. Všetky tri jedlá sú ľahké na prípravu a pre vaše telo prospešné. Vyhnite sa káve, kyslým jedlám a kyslým nápojom, tie by vášmu prekyslenému žalúdku mohli len priťažiť. Ak si trúfate, môžete popoludní vyskúšať jeden z mojich tajných liekov na opicu, a tým je zmrzlina. Už si nespomínam, ako presne som na tento zázrak prišla, no nech už som mala akokoľvek neznesiteľnú opicu, po zmrzline som sa cítila vždy lepšie. A nabudúce skúste problémom predchádzať a poriadne sa najedzte ešte pred tým, než budete piť alkohol – dobrý základ v žalúdku je zárukou úspechu. 

Osvedčená záchrana z opice

Po prehýrenej noci môžete telu v boji s opicou pomôcť tiež doplnením vitamínu C – verím, že taký Celaskon sa nájde v každej domácnosti a nebudete poň musieť hneď utekať do lekárne. Vitamín C býva aj v niektorých výživových doplnkoch proti nevoľnosti a prekysleniu žalúdka – napríklad v šumivých tabletách, ktoré nesú priamo názov Vyprošťovák. Viem, že mnohým ľuďom tento prípravok zachránil život – okrem vitamínu C obsahuje tiež hydrogénuhličitan sodný, ktorý dokáže neutralizovať kyseliny spôsobujúce nevoľnosť.

A čo keď ste už vyskúšali všetky spomínané tipy, ako na opicu, a nič nezaberá? V tom prípade vám najskôr nezostane nič iné, ako ju pretrpieť. Opica je nepríjemná záležitosť, našťastie však netrvá večne – telu sa vo väčšine prípadov podarí opice zbaviť v priebehu 24 hodín a vy sa nasledujúci deň už budete cítiť lepšie. Odpočívajte, skúste si pospať a nabudúce pite alkohol viac s rozumom. Prípadne skúste zvážiť, či by naozaj nestálo za to sľub „Už nikdy nebudem piť“ raz a navždy dodržať.

Prečítajte si viac