Tipy pre voňavú domácnosť

home fragrance cover

Blíži sa jeseň a je načase priniesť trochu farebnej jesennej nálady aj k vám domov.  Prinášame vám niekoľko tipov na to, ako vytvoriť z vašej domácnosti príjemné a útulné miesto, kam sa budete radi vracať. Čo môže byť lepšie, ako keď sa po otvorení dverí ocitnete v príjemne voňavom prostredí? Naozaj nič sa nevyrovná jedinečnému pocitu, keď dorazíte domov a všade to nielen žiari čistotou, ale navyše aj skvelo vonia. A vy máte ten hlboký pocit spokojnosti, že sa vaša rodina či návšteva cítia príjemne vďaka harmonicky voňavému prostrediu. Vybrať správnu vôňu je jeden z dôležitých krokov na ceste k tomu, ako z domova vytvoriť hrejivé a príjemné miesto. Preto sme pre vás zostavili zoznam najlepších tipov, ako použiť rôzne vône v domácnosti.

Pre každú miestnosť iná vôňa

Zatiaľ čo niekto rád používa jednu špecifickú vôňu alebo vonnú zmes v celom dome, my sa prikláňame k názoru, že je doma možné použiť niekoľko rôznych vôní. A už len skúšanie a hľadanie tej správnej vône pre každú izbu môže byť zábava! Kým sa však pustíte do objavovania sveta interiérových vôní, prinášame vám niekoľko všeobecných rád od našich odborníkov.

  • Vstupná hala: Potešte svoju rodinu a hostí hneď pri vstupe do domu niečím, čo „kvitne“. Kvetinové vône ako gardénia, ruža a jazmín majú nádhernú arómu, ktorá evokuje sviežosť čerstvých rezaných kvetín. Ide o skvelú voľbu, ak nemáte čas alebo nechcete utrácať peniaze a pravidelne kupovať čerstvé kvety na svoj stolík vo vstupnej hale.
  • Kuchyňa: Vaša kuchyňa je často miestom, kde sa vyskytuje najviac nežiaducich pachov a treba s tým niečo urobiť. V závislosti od toho, ako často a aký typ jedál varíte, môžu tieto pachy pretrvávať hodiny alebo dokonca celé dni. Keď chcete „vyčistiť“ kuchyňu, aby mala svoj vlastný jedinečný charakter a nebolo celý deň poznať, čo ste mali na obed, skúste použiť vonné látky, ako je tymian alebo bazalka, ktoré všeobecne dobre splývajú s pokrmami. Ak chcete zo svojej kuchyne „vyhnať“ nežiaduce arómy, najskôr zapnite digestor a otvorte niekoľko okien, aby ste vyčistili vzduch. Potom použite „šťavnaté“ ovocné vône, ako sú jablká a citrusy, ktoré pomôžu neutralizovať vzduch a pritom vyniknú nad ostatnými pretrvávajúcimi aromatickými profilmi pokrmov.

  • Spálňa: Spálňa je miestom odpočinku a načerpania nových síl a je ako stvorená na vyskúšanie „zenových“ aromatických látok. Určite by ste mali vyskúšať vonné látky do domácnosti, ktoré obsahujú levanduľu, ylang-ylang, santalové drevo alebo harmanček. Ak chcete vyvolať teplejší a zmyselnejší tón, vyskúšajte vonné látky do domácnosti, ktoré majú výrazné, bohaté profily, ako sú napr. vanilka, pižmo a jantár. Tie sú obzvlášť príjemné v zimných mesiacoch, keď sa budete chcieť cítiť útulne a v príjemnom teplučku!
  • Kúpeľňa: Ide o miesto v dome, na ktorom je takmer vždy poruke celý rad prostriedkov pre neutralizáciu nežiaducich pachov. Či už používate osviežovače vzduchu, sviečky alebo izbové spreje, kúpeľňa je ideálnym miestom na použitie citrusových vôní. Sú skvelé na rýchlu neutralizáciu pachov a navyše oživia celý priestor. Veľkej obľube sa tešia najmä pomaranč, citrón a grep.

Spôsoby použitia vôní do domácnosti

  • Sviečky: Tradičným spôsobom, ktorý sa už odpradávna používa na prevoňanie domova, je, samozrejme, zapálenie sviečky. Tlmená žiara plameňa sviečky je intímna a fascinujúca, takže váš domov presýti príjemná aróma a navyše sviečka navodí decentnú a intímnu atmosféru všade, kam ju umiestnite.

  • Aróma difuzéry: Použitie olejového aróma difuzéra je bezpečný a efektívny spôsob, ako zabezpečiť, aby vôňa stále prúdila vaším domovom bez toho, aby ste museli strážiť otvorený plameň. Tieto vonné difuzéry, do ktorých jednoducho vložíte tyčinky a potom si ich už nemusíte všímať, sú ideálnou voľbou pre zaneprázdnené rodiny alebo miesta, ktoré chcete prevoňať na niekoľko dní alebo týždňov bez toho, aby ste sa o ne museli starať. Navyše sú všestranné, pretože môžete vonné oleje naliať prakticky do akejkoľvek sklenenej nádoby, čo je skvelá voľba pre tých, ktorí majú veľmi vysoké estetické nároky.
  • Izbové spreje a spreje na bielizeň: Pokiaľ chcete rýchlo osviežiť miestnosť, svoj nábytok alebo bielizeň, potom je tento sprej tou najlepšou a najpraktickejšou voľbou. Zatiaľ čo pri sviečkach a difúzeroch nejaký čas trvá, kým narastie intenzita vône, ktorú vydávajú, izbový sprej alebo sprej na bielizeň naplnia vzduch vôňou za pár sekúnd, kedykoľvek chcete alebo potrebujete.
  • Vonné vrecúška: Hotové balíčky, častejšie označované ako vrecúška, sú naplnené parfémovanou zmesou a možno ich použiť v bielizníku alebo šatníku, aby si oblečenie zachovalo sviežu vôňu. Zmesi, ktoré majú arómu čistej bavlny alebo bielizne, najlepšie predĺžia čas, ako dlho zostane vaše oblečenie svieže.
  • Kadidlo: Či už používate tradičné, alebo moderné kocky s kadidlom, ide o príjemný spôsob, ako dodať miestnosti výrazný aromatický profil, ktorý je v danom kontexte prostejší.
  • Potpourri: Potpourri je nielen skvelou voľbou na sezónne prevoňanie vášho domova, ale je aj osvedčeným spôsobom výzdoby, ktorý dobre funguje v ozdobných misách či pohároch alebo ako základ pre umelé kvety a zeleň.