Prejsť na hlavný obsah

Ako sa starať o detské zúbky

Hovoríte si, že mliečny chrup aj tak vypadne a tak to vaše dieťa nejak zvládne aj bez dokonalej ústnej hygieny? Omyl! Za stav zubov vašich detí zodpovedáte vy, rodičia, a preto starostlivosť o ne rozhodne nepodceňujte. Čo sa v mladosti vaše ratolesti naučia, to im neskôr ušetrí nemalé peniaze.
 
Dočasné zuby toho musia zvládnuť veľa. Hryzú, žujú, hrajú významnú rolu pri vývoji reči a dobrom zhryze. Nehovoriac o tom, že nikto nechce dieťa s hororovým úsmevom v podobe sčernených pahýľov.
 
Prvý prerezaný zúbok je veľká udalosť. Bohužiaľ mu však často predchádzajú bezsenné noci plné detského (a často aj vášho) plaču. Prerezávanie zúbkov totiž môže poriadne bolieť. Drobcovi však dnes už môžete uľaviť najrôznejšími vychytávkami. Napríklad olejčekom na ďasná, chladivými gélmi alebo hryzadielkami. Šikovným tipom je dať hryzadielko na pár hodín do chladničky alebo mrazničky.

Zubný kaz je najčastejšia infekcia

O prvé zúbky sa proste vyplatí veľmi dobre starať. Viete, že zubný kaz je najčastejšie infekčné ochorenie? Zaťažuje imunitný systém a ohrozuje susedné zuby. Čistý zub znamená zdravý zub, ktorý sa neskazí. A prevencia je oveľa lacnejšia než následná ortodontická liečba.
Ako na to? Vlastne ľahko. Nie je to žiadna veda, čistenie detského chrupu je podobné tomu dospeláckemu. Len pomôcky sú prispôsobené detskému veku.
Len čo sa objavia prvé zúbky, je čas na pravidelné a dôkladné čistenie. Do dvoch rokov si vystačíte s takzvaným prstiačikom, čo je minikefka, ktorú si navliekate na prst. Najneskôr od 2 rokov je čas na kvalitnú kefku a pastu.
Ich výber nenechávajte na náhodu, ale drobcovi dovoľte, aby si vybral farbu a príchuť. Keď ho do procesu čistenia zapojíte, bude ho to viac baviť. Pri starostlivosti o zuby do omrzenia vysvetľujte, prečo je ich čistota taká dôležitá. Dostať aj edukatívne hračky so stomatologickou tematikou.

Kefka a technika

Dieťaťu kúpte kefku s malou hlavičkou, rovno strihanými a čo najmäkšími vláknami. Pri deťoch sa však zaobídete bez medzizubných kefiek a nití. Prvé zúbky majú medzi sebou spravidla dostatok priestoru, takže s medzizubnými pomocníkmi môžete počkať, kým sa dieťaťu nevymenia zúbky.
Do 6 rokov vezmite čistenie zúbkov potomka do svojich rúk. Stavte na dôkladnosť a od šiestich rokov mu ich ešte nejaký čas dočisťujte. Ak to čo len trochu pôjde, čistite si chrup spoločne. Aj tu platí, že lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť. 
Nie je dôležité, pod akým uhlom dieťaťu čistíte zuby. Hlavne veľmi netlačte. Najlepší je krúživý pohyb označovaný ako technika maľovania slniečok. Najviac jedla sa zvykne zachytávať na líniu zubov a ďasien. Dieťa naučte, že najprv sa čistia horné zúbky a potom spodné. Nechcete si predsa najprv prácne čistiť spodné a potom si na ne zhora „nahádzať“ nečistoty.
Len čo dieťa zvládne prácu s manuálnou kefkou, môžete mu dopriať elektrickú kefku. Je dosť pravdepodobné, že ho s ňou čistenie bude baviť viac.

Pasta s fluoridom alebo bez?

Aj pastu nech má dieťa svoju – tie detské sa totiž výrazne líšia obsahom fluoridu.
Fluorid je v starostlivosti o zubnú sklovinu dobrým pomocníkom, pretože ju posilňuje a navyše zmierňuje množenie baktérií. Problém s fluoridom u detí je, že deti spravidla zubnú pastu nevypľúvajú (pretože im chutí). Vyššie dávky fluoridu vedú k fluoróze, ktorá sa na zuboch prejavuje ako spočiatku biele a neskôr žltohnedé škvrny. Tie bohužiaľ nie sú len kozmetického charakteru, ale aj celkovo znižujú odolnosť zubu proti zubnému kazu.
Potrebnú dennú dávku fluoridu môžu deti pomerne bez problémov získať z bežných potravín. Fluorid obsahujú predovšetkým ryby, obilniny, mlieko a mliečne výrobky alebo trebárs vlašské orechy.
Ak sa teda obzeráte po prvej paste pre vaše dieťa, sami zvážte, či zvládne pastu po čistení vypľuť alebo nie.

Aspoň dvakrát denne dve minúty

Detskú ústnu vodu do boja nasaďte najskôr okolo piateho roku. Jednoducho vtedy, keď si budete istí, že ju dieťa neprehltne, ale dokonale vypľuje.
Zúbky čistite dvakrát denne, ideálne 2 minúty. A pretože sa každé spestrenie počíta, kúpte si časovač. Najčastejšie ide o jednoduché presýpacie hodiny, s ktorými kritických 120 sekúnd ubehne zase o niečo rýchlejšie.
A nezabudnite chodiť pravidelne k zubárovi. Prvýkrát okolo jedného roku dieťaťa, potom každý polrok. Nikdy, ale naozaj nikdy deti nestrašte stomatológom. Jeho návšteva nie je trest, ale neoddeliteľná súčasť zdravotnej prevencie.