Rozchodnica ružová, Rhodiola rosea, zlatý koreň alebo len skrátene rodiola je rastlina, ktorej koreň sa používa ako doplnok stravy s adaptogénnymi účinkami. Adaptogény sú také látky, ktoré pomáhajú zvyšovať všeobecnú odolnosť organizmu a lepšie zvládať stres. A presne v tomto môže pomôcť aj rozchodnica. Čítajte ďalej a zistite všetko, čo o nej potrebujete vedieť!
Podobne ako iné rastlinné extrakty, ktoré sa teraz predávajú ako doplnky stravy s adaptogénnymi účinkami, aj rozchodnica ružová sa v minulosti v niektorých kultúrach hojne používala ako liečebná rastlina – hlavne v lokalitách, kde rastie, čo sú arktické a subarktické oblasti. Konkrétne rastie napríklad na východnej Sibíri, a to v nadmorskej výške 3 000 – 6 000 metrov. Tým, že rozchodnica sama musela počas svojho rastu prežiť extrémne podmienky, pomáha ľudskému organizmu urobiť to isté.
Napríklad v tradičnom ruskom liečiteľstve sa používala na posilnenie imunitného systému, zvýšenie odolnosti tela voči infekciám a chorobám aj proti únave. Miestni obyvatelia ju konzumovali, aby zvládli náročnú fyzickú a duševnú prácu.
V tradičnej čínskej medicíne sa rozchodnica používala na to, na čo sa používa dnes: aby telo lepšie reagovalo na stres a zmierňovalo jeho negatívne vplyvy na zdravie.
Koreň obsahuje množstvo bioaktívnych zlúčenín, ale dve hlavné, o ktorých sa predpokladá, že sprostredkovávajú jeho účinky, sú rozavín a salidrozid.
Najčastejšie sa spája rozchodnica a psychika – a právom. Rhodiola je známa schopnosťou zmierňovať psychický stres a úzkosť. Antistresové účinky rhodioly sa môžu čiastočne prejaviť preto, lebo dokáže otupiť uvoľňovanie kortizolu v stresových podmienkach.
Hoci sa obvykle užíva pre priaznivé účinky na zníženie stresu a únavy, môže mať aj protizápalové a antioxidačné účinky.
Ak ste uvažovali nad rozchodnicou ružovou ako nad pomocníkom pri chudnutí, môže vám pomôcť – ale len v prípade, že sa k tomu pravidelne hýbete. Keďže môže podporiť zníženie vnímania námahy a únavy, dokážete športovať dlhšie a/alebo intenzívnejšie, čo môže viesť k zníženiu telesnej hmotnosti. Určite to môže byť skvelý doplnok stravy k iným spaľovačom tuku a dostatočnému príjmu bielkovín.
Rozchodnicu môžete užívať dlhodobo, ak dodržíte dávkovanie, ktoré výrobca uvádza na obale. V takom prípade je rozchodnica bezpečná a prípadné vedľajšie účinky sú vzácne. No ak by ste pocítili závrat, sucho v ústach či rôzne bolesti, okamžite prestaňte doplnok užívať a obráťte sa na lekára.
Ak ste tehotná, dojčíte alebo užívate lieky na predpis, pred začatím užívania rozchodnice v akejkoľvek forme sa obráťte na lekára.
Štúdie zistili, že užívanie rozchodnice ako dennej prevencie proti únave je účinné už v dávkach 50 mg, proti stresu v rozmedzí 288 – 680 mg.
No ak si kúpite nejaký konkrétny produkt, vždy sa riaďte pokynmi na obale produktu.
Rozchodnicu väčšinou nájdeme vo forme koreňového prášku v kapsulách, prípadne štandardizovaných extraktov, väčšinou na obsah rozavínu. Formy rozchodnice:
Je len na vás, ktorá forma vám bude vyhovovať najlepšie.
Rozchodnicu ružovú často nájdete aj ako súčasť komplexných doplnkov stravy spolu s ďalšími bylinami a hubami, ako je Cordyceps, šišak bajkalský, maca, valeriána lekárska, ľubovník bodkovaný alebo Tribulus terrestris.
Rhodiola rosea má medzi adaptogénmi rozhodne svoje miesto. Spoločne s ďalšími stálicami, ako je ashwagandha alebo vitálne huby, vám môže dopomôcť ku kvalitnejšiemu životu. Skúste ju pravidelne užívať a spoznajte jej účinky aj vy.