Užite si slnečné dni bez starostí! Hrejivé slnečné lúče podporujú v tele tvorbu vitamínu D a priaznivo ovplyvňujú našu náladu, ale nadmerné slnenie sa môže nepríjemne podpísať na zdraví a kráse kože. Zistite, čo vaša pokožka na slnku potrebuje, a objavte na Notine ten najlepší opaľovací krém!
Prečo je dôležité pokožku chrániť
Vedeli ste, že pokožka si každé spálenie dlho pamätá? Pravidelné pôsobenie ultrafialového žiarenia na pleť a každé spálenie a podráždenie od slniečka sa na stave pokožky môže prejaviť aj za niekoľko desiatok rokov. Náš imunitný systém sa síce snaží poškodené bunky opraviť či zničiť, ale jeho schopnosť je obmedzená a v priebehu rokov sa vyčerpáva, čo môže zvyšovať riziko rakoviny kože.
Nebezpečné UV žiarenie pritom nespôsobuje len spálenie, ale aj predčasné starnutie pleti, vrásky, stratu elasticity pokožky a tvorbu pigmentových škvŕn.
TIP: Pred slnečným žiarením chráňte pokožku nielen v lete, ale aj po celý rok, a to aj keď je práve zatiahnuté alebo ste v tieni. Škodlivé žiarenie totiž prestupuje aj cez mraky, sklo a dokonca sa odráža od snehu.
Čo spôsobuje UVA a UVB žiarenie
Slnko produkuje ultrafialové žiarenie, ktoré škodí pleti, očiam a vlasom. Rozlišujeme dva druhy škodlivého UV žiarenia dopadajúceho na zemský povrch a teda aj na našu pleť.
- UVA žiarenie (A označuje „aging“ či starnutie) tvorí asi 95 % UV žiarenia zo slnka. UVA žiarenie preniká naozaj hlboko do kože a je hlavnou príčinou starnutia pleti. Navyše dopadá na zemský povrch po celý rok, aj keď prší alebo je zatiahnuté.
- UVB žiarenie (B označuje „burning“ či spálenie) tvorí asi 5 % žiarenia a preniká do epidermálnej vrstvy pokožky, ktorú poškodzuje. Tento typ žiarenia síce stimuluje tvorbu melanínu, ktorý je zodpovedný za opálenie, ale podnecuje aj spálenie pokožky.
Čo je SPF
Ochranný slnečný faktor alebo číslo SPF (Sun Protection Factor) určuje, ako dlho bude krém na opaľovanie pokožku chrániť pred UVB žiarením. Čím vyššie je číslo SPF, tým sa predlžuje ochrana kože pred začervenaním a spálením. Napríklad ak sa vám pokožka ľahko spáli za 10 minút na slnku, opaľovací krém SPF 30 môže tento čas zvýšiť až 30×, teda až na 300 minút. Výsledný čas však závisí aj od vášho fototypu, zemepisnej šírky a správnosti aplikácie opaľovacieho prípravku.
- SPF 15 filtruje okolo 93 % UVB žiarenia.
- SPF 30 pomáha filtrovať asi 97 % UVB žiarenia.
- SPF 50 filtruje až 98 % UVB žiarenia.
Ako vybrať opaľovací krém
Váhate, aký je najlepší opaľovací krém k moru, na chatu či na hory? Opaľovacie prípravky sa líšia ochranným faktorom SPF, schopnosťou chrániť pred oboma druhmi UV žiarenia, konzistenciou, zložením a možnosťami aplikácie. Než sa však pustíte do výberu najlepšieho opaľovacieho krému, určite svoj fototyp, teda ako vaša pokožka reaguje na slnko.
Rozlišujeme 6 základných fototypov
- Fototyp 1 sa vyznačuje veľmi svetlou pleťou, ryšavými či svetlými blond vlasmi a pehami. Pre tento fototyp je vhodný krém na opaľovanie 50+, lebo koža sa pri pobyte na slnku obvykle spáli, sfarbí sa dočervena, nepríjemne sa lúpe a nehnedne. Vlastná prirodzená ochrana pokožky s fototypom 1 trvá len 5 až 10 minút.
- Fototyp 2 má svetlú až bledú pokožkou s pehami, oči sú obvykle modré, šedé či zelené a vlasy svetlé. Pri pobyte na slnku rýchle pehovatie, pokožka sa ľahko spáli, koža sa lúpe a pôsobí skôr dočervena, preto je vhodný opaľovací krém 50+ a po získaní základného opálenia môžete ochranu znížiť na SPF 30. Vlastná ochrana pokožky tohto fototypu trvá len 10 až 20 minút.
- Fototyp 3 má svetlohnedú pleť, obvykle hnedé oči a svetlohnedé aj tmavé vlasy. Tento typ sa veľmi dobre opaľuje, spálenie pokožky je výnimočné, môžu sa objaviť pehy a pokožka prirodzene hnedne. Pre tento typ je vhodný krém na opaľovanie SPF 30 aj SPF 50. Pokožka tohto fototypu sa sama ochráni pred slnečným žiarením 15 až 20 minút.
- Fototyp 4 má svetlohnedú či tmavú pleť a tmavé oči. Tento typ sa prakticky nespáli a pokožka rýchlo tmavne. Aj v takom prípade však odporúčame chrániť pokožku pred škodlivým žiarením opaľovacími krémami SPF 30. Vlastná ochrana pokožky vydrží 25 až 35 minút.
- Fototyp 5 sa vyznačuje tmavohnedou či čiernou kožou a tmavými očami. Prirodzená farba vlasov je tmavohnedá až čierna. Na tomto type sa obvykle netvoria pehy, pokožka po opaľovaní krásne tmavne a takmer netrpí na spálenie. Pokožku však aj tak odporúčame chrániť opaľovacími krémami s SPF minimálne 15.
- Fototyp 6 má veľmi tmavú až čiernu pokožku, oči a vlasy. Na koži sa netvoria pehy, pokožka dokonale tmavne a nespáli sa. No aj tak odporúčame používať opaľovací krém.
TIP: Aj keď máte vyšší fototyp a len tak sa nespálite, voľte vždy radšej vyšší ochranný faktor a znížte tak riziko poškodenia kože na minimum.
Ako vybrať faktor SPF?
Vhodnú výšku ochranného faktora zvoľte podľa svojho fototypu a podľa toho, kde budete opaľovaciu kozmetiku používať.
- Na bežné denné nosenie v miernom podnebnom pásme postačia prípravky s nižšou ochranou, napríklad denný krém s SPF. V lete potom ochranu zvýšte na SPF 30. V prípade fototypu 1 a 2 odporúčame opaľovací krém 50.
- Na horách a pri mori vždy uprednostňujte vysoký ochranný faktor (SPF 30 – 50+). V rovníkových destináciách siahnite vždy po SPF 50+!
Druhy opaľovacích prípravkov podľa konzistencie
Preskúmajte široký výber opaľovacích mliek, krémov, olejov na opaľovanie a ďalších prípravkov:
- Opaľovacie krémy a mlieka na opaľovanie sú ideálne pre normálnu až suchšiu pokožku. Majú príjemnú konzistenciu, dobre sa vstrebávajú, ale pri ich aplikácii dbajte na rovnomerné nanášanie. Krém býva o niečo hutnejší než opaľovacie mlieko.
- Opaľovací sprej je veľmi obľúbený pre ľahkú aplikáciu. Na trhu nájdete opaľovací krém v spreji a opaľovací olej v spreji.
- Ľahučká a neviditeľná opaľovacia hmla s SPF sa superrýchlo aplikuje, skvele sa vstrebáva a nezanecháva na pokožke lepivý film. Navyše príjemne osvieži za horúcich dní.
- Olej na opaľovanie má často formu takzvaného suchého oleja, ktorý nezanecháva pocit mastnoty na pokožke, dobre sa roztiera a vstrebáva. Opaľovací olej navyše udržuje pokožku dokonale vyživenú a vláčnu. Obľúbený je malinový, kokosový či mrkvový olej na opaľovanie, ktorý je však kvôli nízkemu stupňu SPF vhodný skôr pre osoby s fototypom 4 a viac.
- Maslo na opaľovanie je skvelé pre suchú pokožku, ktorú hĺbkovo vyživí a uzamkne v nej vlhkosť.
- Opaľovacie emulzie a fluidy majú ľahkú konzistenciu a nemastné zloženie. Sú ideálne na každodenné nosenie a ako nekomedogénne opaľovacie krémy sú vhodné pre mastnú a zmiešanú pleť alebo pri športe.
- Opaľovacie gély majú skvelú vstrebateľnosť, nezanechávajú mastnú stopu a dokonca príjemne chladia. Sú vhodné pre mastnejší typ pleti alebo ako ochrana pri športovaní.
- Opaľovací roll-on je v podstate mlieko na opaľovanie v guľôčke, vďaka ktorej sa ľahko aplikuje. Tieto prípravky sú dostupné v praktickom balení, ktoré sa ľahko zmestí aj do kabelky.
- Opaľovací krém v tyčinke je ideálny na rýchlu aplikáciu na nos, tvár, uši a ďalšie časti tela, kedykoľvek počas dňa a bez umastenia rúk.
- Dekoratívna kozmetika s SPF, ako sú púdre, BB krémy a make-up s SPF, je vhodná ako doplnok k ochrannému krému s faktorom.
TIP: Počas slnečných dní zaistia ochranu vlasov pred slnkom špeciálne prípravky s UV filtrami, ktoré chránia krásu a farbu vašich kučier a dodávajú im potrebnú hydratáciu a výživu.
Špeciálny krém na opaľovanie na tvár
Na ochranu jemnej kože na tvári voľte najlepšie špeciálny opaľovací krém na tvár. Pri jeho výbere sa zamerajte na svoj typ pleti alebo problém, ktorý s pleťou riešite (existujú aj opaľovacie krémy proti pigmentovým škvrnám, vráskam alebo akné). Za chladnejších dní vás ochráni aj pleťový krém s SPF na tvár, na leto voľte opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom.
TIP: Kúpte si opaľovaciu hmlu na tvár a v lete ju noste stále pri sebe. Nastriekať ju môžete počas dňa aj na make-up!
Širokospektrálne opaľovacie krémy
Širokospektrálne krémy (Broad Spectrum) chránia pokožku pred UVB a UVA žiarením zároveň. Spoznáte ich vďaka označeniu PA (Protection grade of UVA) na obale produktu.
Prírodné krémy na opaľovanie
Ak dávate prednosť prírodnej kozmetike, stavte na prírodné opaľovacie krémy. Väčšinou fungujú hlavne na báze fyzikálnych filtrov, ktoré účinne chránia pred UVB lúčmi.
TIP: Ak máte veľmi citlivú, suchú až atopickú pokožku, môžete vyskúšať opaľovací krém pre atopikov, ktorý je šetrný k pokožke a jemne ju hydratuje.
Chemické vs. minerálne filtre v opaľovacích krémoch
Ochranné filtre sa zjednodušene povedané delia na chemické a minerálne, niektoré opaľovacie prípravky tieto filtre kombinujú, aby dosiahli čo najlepšiu ochranu pred škodlivým žiarením. Aký je rozdiel medzi chemickým a minerálnym filtrom?
- Syntetické filtre, nazývané aj chemické filtre, v opaľovacích krémoch majú schopnosť prenikať hlboko do pokožky, kde účinne pohlcujú UVB žiarenie tak, že ho jednoducho premieňajú na teplo. Aby bol účinok naozaj silný, tieto filtre sa potrebujú dostatočne vstrebať do pokožky, preto sa odporúča opaľovacie prípravky nanášať aspoň 20 minút pred vystavením pokožky slnku. Chemické filtre sa vyznačujú ľahkou textúrou a veľmi ľahkou aplikáciou bez bielych škvŕn na pokožke.
- Fyzikálne filtre alebo minerálne filtre, napríklad oxid zinočnatý či oxid titaničitý, neprenikajú do pokožky. Minerálny opaľovací krém vytvára na povrchu pokožky ochrannú vrstvu, ktorá odráža UVB žiarenie od kože. Na rozdiel od syntetických filtrov tak minerálne opaľovacie krémy účinkujú okamžite po aplikácii na pokožku.
Opaľovacie krémy pre deti
Jemná detská pokožka je veľmi náchylná na podráždenie a spálenie od slniečka, preto deti na slnku vždy chráňte dostatočne vysokým SPF. Opaľovací krém pre deti voľte s SPF 30 až 50+, šetrným zložením a ľahkou textúrou, ktorá sa dobre roztiera a rýchlo vstrebáva. Detský opaľovací krém spravidla zanecháva po aplikácii jemné biele stopy, čo slúžia na vizuálnu kontrolu dôkladnej aplikácie prípravku. Pre deti s veľmi citlivou pokožkou je vhodný opaľovací krém s minerálnym filtrom, ktorý je veľmi šetrný a účinkuje hneď po nanesení.
Opaľovací krém pre bábätko vyberajte s SPF 50+ a s tým najjemnejším zložením. Pamätajte, že u detí do 3 rokov by ste pobyt na priamom slnku mali obmedziť na minimum, detská pokožka je totiž v tomto veku naozaj zraniteľná. Viac než kedykoľvek inokedy tu platí, že opaľovacím krémom by ste bábätko mali natierať aj pri pobyte v tieni.
TIP: Okrem kvalitného detského opaľovacieho krému vybavte dieťatko na slnečné dni šiltovkou či ľahkou detskou čiapočkou a nezabudnite na slnečné okuliare pre deti s UV filtrami.
Ako používať opaľovací krém
Krémy na opaľovanie pôsobia efektívne len v prípade, že ich aplikujeme správne, pravidelne a v dostatočnom množstve. Ako na to?
- Opaľovaciu kozmetiku s SPF nanášajte na pokožku tváre, krku, dekoltu a zvyšku tela asi 20 minút pred slnením, aby sa dostatočne vstrebala do pokožky.
- Opaľovací krém na tvár nanášajte vždy až po použití hydratačného krému a nechajte ho vstrebať pred nanesením make-upu.
- Krémy s SPF treba pri slnení vždy nanášať opakovane aspoň každé 2 až 3 hodiny a po každom ďalšom pobyte vo vode alebo pri spotení (a to aj u vodoodolných opaľovacích krémov).
TIP: Po každom opaľovaní dodajte pokožke potrebnú hydratáciu, upokojenie a výživu kvalitnými krémami po opaľovaní.
Ďalšie tipy na zdravé opaľovanie
- Ak sa chystáte slniť, začnite s prípravou kože aj niekoľko týždňov pred opaľovaním pomocou provitamínu A zvaného betakarotén, ktorý prispieva ku krásnemu a dlhotrvajúcemu opáleniu.
- Pokožku chráňte vždy, a to aj v tieni či pri zamračenom počasí.
- Pri opaľovaní nepoužívajte dezodoranty, antiperspiranty ani parfémy.
- Dodržujte dostatočný pitný režim, ktorý hydratuje pokožku zvnútra.
- Snažte sa vyhýbať slneniu medzi 11. a 15. hodinou, keď je slnko najintenzívnejšie.
- Dĺžku pobytu na slnku prispôsobte svojmu fototypu, na priamom slnku sa však zdržujte maximálne 4 hodiny.
- Veľkú opatrnosť vyžaduje opaľovanie v tehotenstve. V takom prípade sa radšej vyhýbajte cielenému slneniu a vždy používajte krémy na opaľovanie 50+ určené pre citlivú pokožku alebo opaľovacie krémy pre deti s vysokým faktorom.
- Venujte pozornosť zmenám na koži.
TIP: Ak si chcete zlatisté sfarbenie pokožky užívať po celý rok, vyskúšajte kvalitné samoopaľovacie prípravky.
Prvá pomoc pri spálení pokožky
- Ihneď pri prvých príznakoch na koži, ako je pálenie, svrbenie a pichanie, sa schovajte do tieňa alebo sa oblečte. Samotné začervenanie pokožky sa môže dostaviť neskôr.
- Zvýšte príjem tekutín.
- Na spálenú pokožku pomôžu chladné obklady. Použite vodu alebo vychladený odvar z čierneho či zeleného čaju. Vhodné sú obklady z tvarohu alebo jogurtu.
- Pravidelné sprchovanie vo vlažnej vode pomáha upokojiť pokožku.
- Pokožku ošetrite regeneračnými prípravkami s obsahom pantenolu a ďalších aktívnych zložiek ako je Aloe vera, vitamín A alebo nechtík lekársky.
- Čo najviac sa vyhýbajte slnku, kým sa stav pokožky nezlepší. Na slnku si pokožku chráňte voľnejším priedušným oblečením.
- Pľuzgieriky nikdy neprepichujte.
- V prípade bolesti zvážte užitie liekov proti bolesti, najlepšie s protizápalovými účinkami.
- Pri ťažkom spálení vyhľadajte lekársku pomoc.
Čo pomáha na slnečnú alergiu?
Slnečná alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na slnko. Veľmi často sa prejavuje na dovolenke, keď opustíme mierne pásmo a zamierime do tropických krajín. Silné UV žiarenie na odhalených častiach tela vytvorí žihľavku či svrbivé a začervenané pľuzgieriky, ktoré môžu mokvať. Ak trpíte na slnečnú vyrážku, odporúčame používať špeciálny opaľovací krém na slnečnú alergiu, slniť sa opatrne a pravidelne a posilňovať imunitu, ktorá ovplyvňuje reakciu kože na slnečné lúče.
Milujete slnenie, ale bojíte sa spálenia? Najlepší krém na opaľovanie na tvár aj telo, vitamíny na opaľovanie, krémy s minerálnymi filtrami, sprej na opaľovanie, vyživujúce suché oleje na opaľovanie a urýchľovače opálenia na vás už čakajú na notino.sk.
Obľúbené značky » Slnečná kozmetika & opaľovanie
Zistite viac o téme » Slnečná kozmetika & opaľovanie
Nakupujte na notino.sk najlepšie parfémy a kozmetiku od top značiek za výhodné ceny. NOTINO - Váš online svet krásy!