- vnútorné faktory (genetika, hormonálne zmeny, stres, užívanie liekov)
- vonkajšie faktory (životospráva, dráždivé šampóny, stylingové prípravky, zlý spôsob umývania a sušenia vlasov)
Suchá pokožka hlavy a nekonečné svrbenie
Jasné, suchá a podráždená pokožka hlavy nie je vidieť na prvý pohľad, ale je rozhodne nepríjemná, a navyše môže viesť k ďalším problémom. Neustálym škriabaním pokožku dráždite a problém sa tak môže prehlbovať a zapríčiniť padanie vlasov alebo, naopak, môže viesť ku zvýšenej produkcii mazu.
Prečo vlastne pokožka svrbí? Keď stratí prirodzenú vlhkosť, nemôže sa brániť škodlivým látkam a alergiám. Vo vlasovej časti tak vznikajú mikrozápaly kože , ktoré môžu viesť k tvorbe lupín a spomínanému padaniu vlasov. Preto sa musíte o vlasy správne starať a udržiavať pokožku hlavy čistú a hydratovanú. Zabudnite na mýtus, že časté umývanie vlasom škodí. Práve naopak. Správnym umývaním pokožke hlavy doprajete masáž, podporujete jej okysličenie a zvyšujete mikrocirkuláciu krvi. Tým podporíte zdravý a prirodzený rast vlasov. Vyberajte šampóny, ktoré sú určené pre citlivú a svrbiacu pokožku hlavy. Obsahujú totiž upokojujúce a hydratačné látky.
Lupiny, alebo seborea?
Lupiny aj seboroická dermatitída úzko súvisia so suchou pokožkou. Ako ich od seba rozoznáte? Lupiny sú drobné suché šupinky bielej farby, ktoré vznikajú nadmerným olupovaním pokožky hlavy a ktoré veľmi rady priľnú na ramenách. Zatiaľ čo seborea sa vyznačuje žltými mastnými šupinami, ktoré vytvárajú aj celé ložiská prilepené k pokožke hlavy. Hlavnou príčinou seboroickej dermatitídy je premnoženie kvasiniek. Rizikovým faktorom tak môže byť suchá aj mastnápokožka.
Ak ste situáciu s lupinami doteraz bagatelizovali a neriešili, je najvyšší čas začať. Vo väčšine nekomplikovaných prípadov pomôže správne používanie vhodnej vlasovej kozmetiky. Umývajte vlasy dostatočne často (aspoň 2–3× týždenne) a nechajte šampón pôsobiť 3–5 min. Pri výbere správneho šampónu dávajte tiež pozor na to, či je určený na suché, alebo mastné vlasy. Prebytočnú vodu z vlasov šetrne vytlačte. Zabudnite radšej aj na príliš tesné čiapky a šiltovky, ktoré zhoršujú problémy s lupinami.
celý text
Mastné vlasy
Hneď na druhý deň po umytí strácajú vaše vlasy sviežosť, oťažejú a vyzerajú mastne? Potom máte problémy s nadmernou produkciou mazu. Maz je pritom pre pokožku veľmi dôležitý – pôsobí antibakteriálne a udržuje vlasy zdravé. Jeho nadmerná produkcia však spôsobuje mastnú pleť, akné a mastné vlasy. Najčastejšie sú na vine hormóny, genetika, ale tiež časté siahanie do vlasov, používanie nevhodných prípravkov alebo, paradoxne, nadmerné vysušovanie pokožky hlavy.
Čo s tým? Umývajte si vlasy tak často, ako potrebujete. Pokojne každý deň. Časté umývanie rozhodne problém nezhoršuje, len si musíte vybrať správny šampón. Zásada číslo dva: nikdy si neumývajte vlasy horúcou vodou – tým totiž aktivujete mazové žľazy, a to nechcete. Ak máte dosť odvahy, opláchnite sa na záver naozaj studenou vodou. Nakopnite imunitný systém a vaša vlasová pokožka vám poďakuje. Pôsobením studenej vody sa stiahnu póry a vlasy sa vďaka tomu nebudú toľko mastiť.
Nadmerné padanie alebo vlasy na ústupe
Ak má niekto z vašej rodiny účes à la Vin Diesel, je veľká pravdepodobnosť, že vlasy sa dajú čoskoro na ústup aj u vás. Hoci páni s týmto účesom mávajú u žien úspech, pre väčšinu mužov ide o frustrujúcu a veľmi nepríjemnú záležitosť. Najčastejšou príčinou plešatenia u mužov je androgénna alopécia a týka sa údajne až 95 % tých, ktorí sa s nadmerným padaním vlasov stretávajú. Je to dedičná záležitosť, pri ktorej sú vlasové folikuly citlivé na mužské pohlavné hormóny. Čím viac máte testosterónu, tým viac vám vlasy padajú.
K prvým prejavom patria zväčšujúce sa kúty alebo rednúce koliesko na temene hlavy. Tento proces však môžete spomaliť alebo zastaviť. Začnite používať správne šampóny a séra na vlasy, ktoré sa starajú o vlasové folikuly a pokožku a zároveň vyživujú vlasy. Zhruba po štvrť roku používania by sa vlasy mali posilniť natoľko, že spozorujete aj nové prírastky. Začnite však riešiť problém včas, kým vlasové folikuly úplne nezaniknú. Zaniknuté folikuly už totiž nedokáže obnoviť žiadny prípravok ani liečba. Pravidelnou masážou pri umývaní hlavy navyše podporíte prekrvenie pokožky a znížite tak intenzitu padania vlasov.
celý text
Šediny ako módna záležitosť
Ak vás trápi iba toto, máme pre vás dobrú správu. Práve teraz je sivá in! Čo sa o lupinách ani mastných vlasoch povedať nedá. No prečo vlastne dochádza k šediveniu vlasov, aj keď do dôchodku máte ešte ďaleko? Na vine sú najčastejšie stres, vek a dedičné dispozície. Stres spôsobuje napnutie a stuhnutie svalov a stiahnutie ciev na hlave, čím sa zhoršuje výživa vlasového korienku. S vekom zasa vo vlasoch ubúda farbivo melanín. Predčasné šedivenie však môže byť spôsobené napríklad poruchou tvorby pigmentu (poďakujte génom) alebo tiež zlou životosprávou, fajčením a nedostatkom vitamínov . Pomôcť môže najmä doplnenie vitamínu D a B12.
Ak máte pocit, že aj napriek tomu vám rastú ďalšie a ďalšie šedivé vlasy, urobte z toho svoju prednosť. Na trhu je veľké množstvo prípravkov, ktoré dodávajú šedivým vlasom lesk, neutralizujú teplé odtiene a akcentujú svetlé blond, strieborné, sivé a biele tóny. Alebo si, naopak, vyberte čierny tónovací šampón na tmavé vlasy, ktorý dodáva vlasom tmavý pigment a skryje tak prvé šediny. Taký prípravok je vhodný aj na každodenné umývanie a okrem farby dodá vlasom aj potrebnú výživu.
Prezrite si aj ďalšie kozmetické prípravky pre mužov