Melatonín – tabletky, tobolky, kvapky aj melatonín v spreji ste už možno v lekárni niekedy videli. Pýtate sa, aký vplyv má melatonín na spánok? Čo vlastne je melatonín? Je bezpečné ho užívať? Aký je ten najlepší melatonín? Čítajte ďalej a všetko sa dozviete!
Melatonín a spánok
V skutočnosti je melatonín prírodný hormón, ktorý produkuje ľudský mozog. Konkrétne sa tvorí v epifýze.
Blahodarné účinky melatonínu na spánok a celkový biologický rytmus človeka boli po prvýkrát objavené v 70. rokoch 20. storočia. Vedci zistili, že melatonín má schopnosť urýchliť zaspávanie a predĺžiť celkový čas spánku.
Postupne sa tak melatonín začal používať ako doplnok stravy a liek, ktorý pomáha pri nespavosti a jet lagu (tzv. pásmovej chorobe, keď človek nemôže v noci spať následkom cestovania cez viacero časových pásem).
Aké má melatonín účinky?
- Melatonín reguluje spánok a bdelosť. Prispieva k hlbšiemu, kvalitnejšiemu spánku v noci a zároveň podporuje čulosť a bdelosť vo dne.
- Synchronizuje cirkadiánny rytmus naprieč celým organizmom. To znamená, že zaisťuje, aby všetky orgány pracovali v harmónii.
- „Hormón na spanie“ je zároveň aj antioxidant – chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi a má protizápalové účinky.
- Reguluje telesnú teplotu a činnosť bielych krviniek.
- Reguluje uvoľňovanie hormónov.
- Reguluje trávenie.
- Zlepšuje celkovú emočnú stabilitu a náladu.
Ako funguje prírodný melatonín v ľudskom tele?
Epifýza je napojená na zrakové ústrojenstvo. Vďaka tomu spozná, či je deň alebo noc – podľa toho, koľko svetla vaše oči prijímajú.
Keď je tma, začne mozog produkovať melatonín. To je pre telo signál, že je čas ísť spať. Telesné funkcie sa začnú spomaľovať a cítite sa ospalí. Naopak, keď je svetlo, tvorba melatonínu klesá. Vaše biologické hodiny sa rozbiehajú a cítite sa čulo a energicky.
Keďže tvorba melatonínu závisí od príjmu svetla, neovplyvňuje ju len striedanie dňa a noci, ale aj ročné obdobie a geografia. To je dôvod, prečo sa v zime často cítime ospalo.
Bábätka produkujú melatonínu najviac, naopak, v starobe jeho tvorba prirodzene klesá. Nie je preto neobvyklé, že s pribúdajúcim vekom sa človeku horšie zaspáva a ráno často „nemôže dospať“.
Melatonín: užívanie. Pre koho sú melatonínové prášky na spanie vhodné?
Melatonínový doplnok stravy väčšinou obsahuje syntetický melatonín, ktorý má na naše telo rovnaké účinky ako ten prírodný. Pri užití dáva telu vedieť, že je čas ísť spať. Tak vám pomôže rýchlejšie zaspať a dopriať si kvalitný odpočinok.
- Pri insomnii či nespavosti.
- Pri pásmovej chorobe z cestovania.
- Pre tých, ktorí pracujú na nočné zmeny alebo striedavé zmeny.
- Pre seniorov, ktorí majú problémy so spánkom.
Melatonín pre deti
Prípravky s melatonínom nie sú určené pre deti! Ak vám to priamo neodporučí detský lekár, melatonín by deti do 18 rokov brať nemali; či už je to melatonín na predpis, či bez predpisu.
Melatonín v tehotenstve a pri dojčení
Nastávajúcim aj novopečeným maminkám tiež odporúčame najprv sa o užívaní melatonínu poradiť s lekárom.
Melatonín – dávkovanie a užívanie
- Prípravok užite čo najkratší čas pred spánkom – nie dlhšie než jednu hodinu. Ideálne je, aby to bolo každý večer v približne rovnakom čase.
- Po užití melatonínu už nič nejedzte a pite len vodu. Doprajte si pokojový režim – najlepšie je rovno zaliezť do postele.
- Aby ste z čakania na spánok neboli nervózni, odreagujte sa trebárs dobrou knižkou. Elektroniku nechajte radšej zavretú v šuplíku. Spánok príde raz-dva.
- Vždy sa riaďte odporúčaným dávkovaním a dávku neprekračujte.
Má melatonín vedľajšie účinky?
Nežiaduce účinky melatonínu sú pri odporúčanom dávkovaní skôr mierne a vzácne. Predávkovanie melatonínom môže spôsobiť:
- Ospalosť aj počas dňa, zmätenosť a zníženú schopnosť reagovať. To môže byť nebezpečné napr. pri šoférovaní.
- Bolesť hlavy či brucha.
- Nevoľnosť a závrat.
- Nepríjemné sny, nočné mory.
- Úzkostlivosť a depresívne stavy.
- Melatonín môže reagovať s niektorými liekmi. Ak beriete akékoľvek lieky, najprv sa o užívaní melatonínu poraďte s lekárnikom či lekárom.
Tipy na kvalitný spánok
Než sa rozhodnete kúpiť si napríklad melatonín tabletky na spanie, nezabudnite, že veľký vplyv na kvalitu spánku má aj dobrá životospráva.
- Jedzte vyváženú stravu a dodržujte pitný režim. Obmedzte alkohol a skúste sa vyhnúť nadmernému stresu.
- Aspoň hodinu pred spánkom sa vyvarujte pôsobeniu modrého svetla. Telefón, tablet alebo monitory nahraďte trebárs knižkou, krížovkou, časopisom – pokojne aj vyšívaním. Ak sa nedá nič robiť a na počítači musíte predsa len ešte niečo vybaviť, použite minimálne nočný režim – ten spánok ovplyvňuje výrazne menej.
- Modré svetlo nie je len z displejov, ale aj z LED osvetlenia. Do spálne si teda určite kúpte žltú žiarovku a pred spaním svieťte len malou lampičkou, aby vaše telo vedelo, že už je noc.
- Nedávajte si kávu, kolu, čierny ani zelený čaj na večer alebo v podvečer. Každý to má inak, každopádne čím dlhšie pred spánkom ste bez kofeínu, tým lepšie.
- Ak nemáte na spánok dostatočnú tmu, pomôžte si zatemňovacími závesmi alebo si kúpte šikovnú masku na spanie.
- Podľa možnosti sa snažte dodržovať pravidelný režim spánku a vstávania každý deň v rovnakom čase.
Niekedy spánok skrátka neprichádza, ani keď robíte všetko správne. Kvalitný odpočinok potrebuje každý. Ak vás trápia bezsenné noci a nespavosť, môže vám pomôcť práve melatonín. Alebo si prezrite ďalšie doplnky stravy pre pokojný spánok v online lekárni Notino.