Joga. Rovnováha tela a mysle
Joga je ideálny pohyb, ktorý zvládne prakticky ktokoľvek. Nezáleží na tom, v akej ste fyzickej kondícii alebo koľko máte rokov. Nemusíte dokonca ani vykonávať cviky ako jogínsky majster. Je úplne v poriadku, ak sa nedotknete ani špičiek nôh. K pružnosti sa postupne dopracujete a zároveň posilníte hlboký stabilizačný systém a chrbtové svaly.
Joga je kombináciou preťahovania a posilňovania s veľkým dôrazom na rovnováhu a sústredenie. Základom cvičenia sú aj rôzne dychové techniky, ktorými možno predchádzať aj bolestiam hlavy. Pritom je veľmi dôležité správne dýchanie aj v jednotlivých ásanach (pozíciách). Po celý čas treba vnímať svoje telo, aby ste predišli zraneniam.
celý text
Posilňovanie. Formovanie svalov a disciplíny
Niekto skrátka potrebuje tvrdo makať, aby mal pocit, že pre seba robí to najlepšie. Spoznávate sa? Potom vyskúšajte domáce posilňovanie. Spôsobov, ako poňať silový tréning doma, je mnoho a v začiatkoch vám veľmi pomôžu aj videá s inštruktormi. Najprv si prezrite a vyskúšajte cviky zamerané na potrebné formovanie postavy. Časom si potom poskladáte vlastnú zostavu, ktorá funguje a hlavne vás baví.
Zamerajte sa na partie, ktoré chcete posilniť, a vybavte sa všetkým, čo potrebujete. Pre začiatok sa vám budú doma hodiť trebárs činky, lopta na cvičenie alebo posilňovacia guma, ktorá je pomerne lacná a pritom multifunkčná. Prakticky ňou môžete doplniť akékoľvek cvičenie, či už ide o klasickú silovú disciplínu, či trebárs elegantný port de bras. Pri ňom prepojíte ladný tanečný pohyb s posilňovaním a skvele si vyčistíte hlavu. Pripravte si aj vlastný hudobný playlist, ktorý sa k vybranému pohybu bude hodiť a dostatočne vás nabudí.
celý text
Pohyb vonku. Vyvetrá hlavu aj tenisky
„Inteligentná” výbava pre športovcov
Zvykli sme si používať inteligentné hodinky na sledovanie času, hovorov alebo trebárs ako krokomer. Tieto zariadenia však majú oveľa viac smart aplikácií na stráženie pohybu a stavu nášho tela. Ak ste sa rozhodli, že si budete strážiť každý krok a dodržovať hranicu 10 000 krokov denne, gratulujeme. Je to skvelá cesta k pravidelnému režimu. No ak ste odhodlaní začať poriadne makať, využijete trebárs funkciu na zaznamenanie tepovej frekvencie, hladiny kyslíka v krvi alebo stopky.
Pri aeróbnom alebo anaeróbnom cvičení je napríklad veľmi dôležité strážiť si počet tepov za minútu. Pri chudnutí sa odporúča držať v rozmedzí 60 – 75 % maximálnej tepovej frekvencie, ktorú vypočítate podľa vzorca MaxTF = ženy 226 (muži 220) mínus vek. Pri výkonnostnom krátkodobom anaeróbnom posilňovaní sa potom odporúča držať nad 75 % maximálnej tepovej frekvencie.
celý text
Vitamíny a minerály pre zdravý pohyb
Doplnky stravy pre účinné chudnutie
celý text