Bronchitída nazývaná aj zápal sliznice priedušiek je bežné ochorenie objavujúce sa hlavne v chladnejších mesiacoch roku. Zápal priedušiek je najčastejšie sprevádzaný dráždivým kašľom, bolesťou na prieduškách a zvýšenou teplotou. Úspešnú liečbu bronchitídy možno ľahko podporiť dodržiavaním pokojového režimu a pomôžu aj voľne dostupné lieky na priedušky. Prečítajte si, ako toto ochorenie rozpoznať a čo na priedušky zaberá najviac!
Čo je bronchitída
Bronchitída je zápal dolných dýchacích ciest, ktorý je vyvolaný vírusmi, baktériami či inými mikroorganizmami (kvasinky). Poškodenie povrchu priedušiek spôsobí zvýšenú tvorbu hlienu, ktorý sa v prieduškách začne hromadiť a vedie k podráždeniu a nepríjemnému kašľu.
Dva základné typy bronchitídy
- Akútna bronchitída – najčastejšia forma zápalu priedušiek, ktorá obvykle odznie asi do 3 týždňov úplne bez následkov.
- Chronická bronchitída – v určitých intervaloch sa zápal opakuje či pretrváva.
Ako dlho trvá zápal priedušiek?
Infekčný čas zápalu je asi 1 až 3 dni. Celkovo ochorenie trvá asi 7 až 10 dní, ale rekonvalescencia sa môže predĺžiť až na 3 týždne. V niektorých prípadoch totiž pretrváva postinfekčný kašeľ aj niekoľko ďalších týždňov.
Akútny zápal priedušiek – domáca liečba
Premýšľate, čo je dobré na priedušky a ktoré voľnopredajné lieky na zápal priedušiek si vybrať? Pri liečbe zápalu priedušiek je dôležité postupne zmierňovať jednotlivé príznaky, ktoré sa v priebehu choroby menia.
Ako liečiť zápal priedušiek bez antibiotík?
- Na zmiernenie a utlmenie suchého a dráždivého kašľa sú vhodné liečivé prípravky proti kašľu z radu antitusík, napr. s obsahom butamirátu, dextrometorfánu a levodropropizínu.
- Len čo začne kašeľ vlhnúť a vykašliavate hlien, zmeňte liečbu na podporu odkašliavania hlienu (expektoranciá). Z voľne predajných liekov na bronchitídu sú vhodné liečivé prípravky napr. s obsahom bromhexínu, acetylcysteínu či ambroxolu. Z bylinných prípravkov sú to liečivá s obsahom extraktu z brečtanu. Tieto lieky pomáhajú hlien účinne rozpustiť a vykašliavanie je ľahšie a menej bolestivé.
- Proti kašľu blahodarne pôsobia prsné balzamy s obsahom bylín.
- Bolesť v krku a prípadný chrapot môžete zmierniť bylinnými pastilkami s obsahom šalvie, slezu či islandského lišajníka (pľuzgierka islandská).
- Pri horúčke nad 38 °C a viac možno užiť lieky znižujúce horúčku, takzvané antipyretiká (paracetamol, ibuprofén a iné).
- Pri liečbe zápalu priedušiek vám môžu pomôcť aj vhodne zvolené homeopatiká.
Akútny zápal priedušiek v tehotenstve
Bronchitída v tehotenstve môže byť veľmi nepríjemná, nepredstavuje však veľké riziko pre plod. V pokročilejšom štádiu tehotenstva sa môžete stretnúť s problémami s hlbokým dýchaním a pri záchvatovom kašli sa môžu objaviť častejšie kontrakcie. V extrémnych prípadoch môže tento stav vyvolať predčasný pôrod. Neváhajte preto konzultovať liečbu bronchitídy s lekárom, prípadne sa poradiť o vhodnom type liekov s lekárnikom, lebo väčšina voľne dostupných liečiv nie je pre nastávajúce maminky vhodná.
Akútna bronchitída u detí
Častejší zápal priedušiek môže postihovať deti predčasne narodené či nikdy nedojčené, ďalej deti tráviace čas vo väčšom detskom kolektíve či deti s chronickým ochorením dýchacích ciest, ako je alergia alebo astma. Vysoko rizikový faktor vzniku bronchitídy je vystavovanie detí cigaretovému dymu či prašnému prostrediu.
Bronchitída u bábätka má rovnaké príznaky ako u dojčaťa, batoľaťa či väčších detí, ale zápal priedušiek u detí sa môže úplne obísť bez teplôt a horúčok, naopak, častým príznakom môže byť zvracanie spôsobené nahromadeným hlienom v žalúdku, ktorý dieťa dráždi.
U detí do 6 rokov sa navyše môže vyskytovať takzvaná spastická bronchitída (tiež obštrukčná bronchitída), ktorá sa okrem dráždivého kašľa, dýchavičnosti a teplôt prejavuje hlienom usadeným v prieduškách. Zahlienené priedušky pri výdychu spôsobujú pískavé zvuky. Môže ísť aj o príznak astmy, preto nepodceňujte niektoré príznaky a radšej sa vždy poraďte s pediatrom.
Chronický zápal priedušiek – liečba
Prvým krokom k úľave od chronickej bronchitídy je odstránenie faktorov, ktoré zápal spôsobili (fajčenie). V tomto prípade vám pomôže lekár, ktorý odhalí skutočný pôvod choroby. Niektoré príznaky bronchitídy, ako je kašeľ a horúčka, môžete liečiť rovnako ako pri akútnej bronchitíde. Ak sa objaví dýchavičnosť, buďte obozretní, v tomto prípade môže značiť chronickú bronchitídu aj ochorenie srdca, astmu alebo CHOCHP.