Ako si vybrať parfém?

Na trhu sa každým rokom objavuje veľké množstvo parfémových noviniek. Vybrať si tú správnu vôňu nie je tak ľahké, ako sa môže zdať. Dávame preto často prednosť našim favoritom pred odskúšaním novej, často zaujímavejšej vône. Podľa akých kritérií správny parfém vyberať sa dočítate v tomto článku.

dkny1

Parfém by ste mali predovšetkým vyberať podľa seba a svojho uváženia. Rady predavačiek v parfumériách často odpovedajú podľa vlastného vkusu či v snahe zbaviť sa nadskladových zásob parfémov. Novú vôňu teda vyberajte len podľa toho, ako vonia práve vám a ako je príjemná aj po rozvinutí ďalších zložiek. Parfémy dokážu úspešne meniť náladu ich nositeľa a jeho okolia. Z toho vyplýva, že ďalším kritériom pre výber vône by mala byť tiež konkrétna situácia, v ktorej sa ju chystáte nosiť. Jemnejšie vône ocenia tí, ktorí sa chystajú do spoločnosti viacerých ľudí. Mali by ste mať istotu, že vaša vôňa nebude obťažovať okolie, prípadne sa bude hodiť k danej príležitosti. Ťažšie a korenené vône sa naopak veľmi dobre vynímajú na obchodnom jednaní, kedy takto navoňaná osoba pôsobí dominantne a sebavedome. Sladké parfémy sa najlepšie rozvinú na schôdzke s partnerom či partnerkou. Sladkasté voňavky navodzujú pocit zblíženia až intímna. V niektorých prípadoch môžu vône dokonca pôsobiť ako afrodiziakum. Niektoré vône vám môžu pripomenúť aj zabudnuté okamihy, pretože existuje tzv. čuchová pamäť, kedy ľudský mozog identifikuje situáciu či emócie v súvislosti s určitou vonnou esenciou.

Výber vône podľa obľúbených farieb

Hovorí sa, že aké farby nosíte najčastejšie, takí ste. Výber parfému podľa farby oblečenia je preto jedna z vhodných možností nákupu novej vône. K bielej farbe Vášho outfitu sa bude dobre hodiť čistá, svieža, nevinná vôňa s tónmi citrusov, ľalií, broskýň, ruží a jazmínu. Čiernu farbu pánskeho oblečenia dobre doplní santalové drevo a bergamot. Pokiaľ nosia čiernu dámy, predovšetkým potom čiernu farbu krásnych šiat, odporúčame zvoliť vône s tónmi hyacintu, gardénie, korenia, vanilky, pačuli a santalového dreva. Niektorí ľudia majú v obľube červenú farbu, ktorá je sama o sebe plná energie, emócií a dôvtipu. K takým osobnostiam ladia výrazné parfémy plné života – vhodnými zložkami sú potom orchidea, mahagón, ríbezle, zázvor, mošus a cédrové drevo. Zelená je farba prírody, rozkvetu. Vyberajte také toaletné vody a parfémy, ktoré obsahujú kvety. Napr. kvety pomarančovníka, jazmínu alebo lotosu. Veľmi pekne sa k zeleným a hráškovým farbám hodí tiež esencia s tónmi fialiek. Pre mladšiu generáciu, uprednostňujúcu farby ako ružová, svetložltá či svetlofialová odporúčame parfémované vody s vôňou karamelu, sladkého drievka a pivonky. Modrá a korálová farba sú synonymom mora a sviežosti. Parfémy, s ktorými máte pocit, ako by ste sa práve ocitli pod otvoreným nebom u vody, obsahujú väčšinou citrón, jablko, konvalinku, jazmín alebo kvety magnólie.


Stálice medzi parfémami

Pokiaľ si predsa len medzi novinkami nevyberiete tú správnu vôňu zodpovedajúcu vašej predstave, vyskúšajte klasické zmesi esencií obľúbené desiatky rokov. Niektoré parfémy majú natoľko úchvatné zloženie, že ich obľúbenosť prežila aj svetovú vojnu – napr. Chanel No.5. Výraznú a nezameniteľnú vôňu tohto parfému si vo vtedajšej dobe obľúbila tiež Marylin Monroe, ktorá mu rada urobila reklamu výmenou za parfém. A to mimo iného výrokom „Spať chodím zahalená len do pár kvapiek Chanelu No 5“. Priezračná kvetinová vôňa Christian Dior Jadore slávi síce len 10 rokov, no napriek tomu jej ženy podľahli a zamilovali sa. Podľa nositeliek tejto stálice vôňa umožňuje objaviť nové dimenzie ich emócií. Veľmi obľúbené sú tiež parfémované vody značiek Burberry, DKNY, Lanvin,Dolce & Gabbana Light, Lanvin Eclat D'Arpege, Armani alebo Gucci. Páni potom určite poznajú legendárny Hugo Boss No. 6, Dior Fahrenheit alebo sviežu toaletnú vodu Lacoste Essential.

Kompozícia parfému je tajomstvom každej vône

Každá vôňa je zložená z troch častí. Základu vône, srdca a hlavy. Na prvé pričuchnutie ucítite hlavu vône. Tá utvára prvý dojem, preto je na ňu kladený veľký dôraz. Doba trvania hlavy sa pohybuje okolo 15 minút, ale môže to byť tiež len pár sekúnd v závislosti na značke parfému. Srdce (stredné tóny) začínajú naplno vynikať po odznení hlavy. Vonia niekoľko hodín (2 - 3 hodiny). Základ (nízke tóny), sú tie látky parfému, ktoré prchajú veľmi pozvoľna. Doba trvania býva niekoľko hodín (3 - 4 hodiny), avšak nie sú výnimkou parfémy pôsobiace desiatky hodín.
Parfémy sú podľa výrobcov označené podľa toho, aké percento vonných látok obsahujú, na parfémy, parfémované vody a toaletné vody. Koncentrácia je doplnená liehom v určitom pomere. Čím vyšší je obsah vonných látok, tým dlhšie vôňa vydrží.

  • Parfém: 15 – 40 % kompozitných látok
  • Parfémovaná voda: 12 – 15 % vonných esencií (EDP)
  • Toaletná voda: 6 – 12 % vonných látok (EDT)
  • Kolínska voda: 1–3% zmes vonných látok (Eau de cologne)

Parfém je veľmi silný a vyrába ho len niekoľko známych značiek. Obsahovo býva menší a cena je väčšinou vyššia. Intenzitu rôznych značiek parfémov nie je možné navzájom porovnávať. Ťažšia korenená toaletná vôňa jedného výrobcu môže vydržať voňať dlhšie ako parfémovaná svieža či kvetinová voda inej značky.
Voňavky väčšiny značiek sú pre jednoduchšiu orientáciu roztriedené do hlavných kategórií: kvetinová, orientálna, cyprusová, fougerová, citrusová, levanduľová, mošusová. Jednotlivé kombinácie potom môžu byť napríklad citrusovo – kvetinové vône.
Voľba správneho parfému sa tiež riadi ročným obdobím. Na zimu sa hodia skôr hrejivé opojné esencie, zatiaľ čo na letné obdobie uvítame ľahšie a svieže tóny. Doprajte si tiež potešenie z krásne tvarovaného flakónu parfému – hlavný dôraz však dávajte vždy vôni samotnej. Nech sa rozhodnete pre akúkoľvek vôňu, mala by vystihovať vašu osobnosť a obsahovať zložky, ktoré nadchnú vaše zmysly.

TIP: Napíšte do vyhľadávacej lišty na notino.sk vašu obľúbenú zložku vône - Napr.: citrón, ľalia alebo ruža. Vyhľadá sa zoznam všetkých parfémovaných a toaletných vôd, ktoré túto zložku obsahujú. Pokiaľ zadáte všetky zložky súčasne, zobrazia sa parfémy, ktoré obsahujú aspoň jednu zložku. Najviac však tie, ktoré obsahujú všetky požadované zložky.