Prejsť na hlavný obsah

Propolis

Čo je propolis? Propolis je zmes živicových látok, včelieho vosku, balzamov a éterických olejov príjemnej aromatickej vône, ktorú včely vyrábajú zo živice nazbieranej na rastlinách a stromoch.

 

Niet divu, že už starí Egypťania si cenili jeho regeneračné účinky. Obsahuje totiž viac než 300 látok s antioxidačnými účinkami, vitamíny skupiny B, minerály, triesloviny a ďalšie prospešné látky.

Vlastnosti propolisu

Propolis je dokonale vyvážená látka so všestrannými regeneračnými účinkami na pleť, vlasy a pokožku celého tela. 

Účinky propolisu na pleť

  • Regeneruje popraskanú pokožku a vyživuje suchú pleť.
  • Zbavuje pleť čiernych bodiek a stará sa o problematickú pokožku.
  • Napomáha pri ekzémoch a akné.
  • Zlepšuje kvalitu pleti, má regeneračné účinky.

Účinky propolisu na vlasy

  • Vyživuje pokožku hlavy a stará sa o vlasové korienky.
  • Pôsobí proti nadmernému vypadávaniu vlasov.
  • Zlepšuje kvalitu vlasov, zaceľuje vlas po celej dĺžke a dodáva lesk.
  • Odstraňuje lupiny.

Kozmetika s propolisom

Propolis sa najčastejšie vyskytuje v prípravkoch, ktoré napomáhajú udržovať a regulovať prirodzenú kožnú mikroflóru. Hojne sa využíva na prírodnú parfumáciu produktov, jeho svieža vôňa pripomínajúca rozkvitnutú lúku je veľmi obľúbená.

Propolis je prakticky netoxický, vhodný pre všetky typy pleti a môže sa užívať dlhodobo. Pozor si musia dať len osoby alergické na včelie produkty, môže totiž spôsobiť nepríjemnú reakciu na koži.

Najväčšiu obľubu si získal v prírodnej a bio kozmetike, či už ako súčasť ďalších prírodných látok alebo ako hlavná ingrediencia (propolisová tinktúra, propolis v liehu). Na notino.sk nájdete kolekciu propolisových krémov proti akné a čistiacich toník na mastnú a problematickú pleť.

Pôsobí priaznivo na afty a opary. Propolis našiel veľké využitie aj v ústnej hygiene, obľúbené sú napríklad zubné pasty s propolisom. Ak v zimnom období trpíte na popraskané pery a opary, kúpte si do kabelky balzam na pery s propolisom a prvú pomoc budete mať vždy po ruke. Popraskanú kožu na rukách ochráni a zregeneruje propolisová masť a s lupinami si poradí propolisový šampón.

Vedci stále veria, že ešte neboli objavené všetky blahodarné vlastnosti tohto prírodného zázraku. Včelí propolis neprestáva prekvapovať silou a všestrannými účinkami. Zaujíma vás použitie propolisu v kozmetike? Vyskúšajte ho už dnes!

celý text skryť text