Prejsť na hlavný obsah

Ako si správne čistiť zuby, medzizubné priestory a jazyk

Čistíte si zuby správne? A nezabúdate na medzizubné priestory, jazyk alebo ďasná? Na rovinu si priznajme, že návšteva zubára nepatrí k obľúbeným činnostiam. A prevencia je ten najjednoduchší spôsob, ako návštevy u zubára obmedziť na minimum. Skúsenosť so zubným kazom má väčšina ľudí. Dôvodom nie je to, že si zuby nečistia, ale že si ich nečistia tak, ako sa má. Skúste s nami vychytať chyby pekne krok za krokom.

Ako často si čistiť zuby


Ideálne je čistiť si zuby po každom jedle. Ale úprimne, kto má na to čas? Dvakrát denne – ráno a večer – je úplné minimum! Dokonale vyčistený zub sa totiž nekazí. Ráno je to lepšie pred raňajkami, pretože niektoré potraviny, hlavne tie kyslejšie (napríklad ovocie, džús, ale aj jogurt) sklovinu zmäkčia a vy si ju potom zbytočne drhnete spolu so zubným povlakom.
 

Tip! Mať pri sebe v kabelke malú zubnú pastu, kefku a mečík s niťou na dočistenie medzizubných priestorov je skvelá vychytávka každej dámy, ktorá chce mať za každých okolností žiarivý úsmev.

Ako dlho si čistiť zuby

 

Na čistenie si vyčleňte aspoň 3 minúty, pokojne aj dlhšie. Pre začiatok si nastavte stopky alebo si kúpte jednoduché presýpacie hodiny. Pocit dobre vyčistených a hladkých zubov je na nezaplatenie.

 

Tip! Pustite si k čisteniu zubov obľúbenú pesničku. Je to dobrý spôsob, ako si zubnú hygienu spríjemniť a navyše elegantne odmerať čas čistenia.

Ako vybrať kefku

Už dávno neplatí, že čím tvrdšia kefka, tým lepšie. Naopak, mäkšie sú šetrnejšie k celej ústnej dutine. Zubná kefka by mala mať rovno strihané vlákna a rukoväť, ktorá sa dobre drží. Riešite, či je lepšia klasická alebo elektrická zubná kefka? Obe majú svoje (ne)výhody. Klasické manuálne sú šetrnejšie k zubom a ďasnám. A aj keď techniku správneho čistenia nezvládate na 100 %, nijak zásadne vám neuškodia.

No ak si zuby veľmi čistiť neviete a starostlivosť nie je vašou silnou stránkou, siahnite skôr po elektrickej kefke. Elektrická zubná kefka za vás odvedie väčšinu práce, pretože maká ako opreteky – za minútu zvládne až niekoľko desiatok tisíc pohybov! Pri jej nesprávnom používaní však hrozí obrusovanie skloviny, podráždenie a dokonca aj poranenie ďasien. Z elektrických kefiek vyberajte sonické, ktoré jemne vibrujú. Čistia šetrne a efektívne.

Tip! Kefku alebo náhradnú hlavicu meňte optimálne každé 3 mesiace. Aby sa vám to dobre pamätalo, vymeňte kefku s príchodom každého nového ročného obdobia.

Ako si správne čistiť zuby

Či už máte manuálnu kefku, či elektrickú, vždy začínajte čistením horných zubov. Kefku priložte na pomedzie zubov a horného ďasna, pretože presne tam sa zachytáva najviac zvyškov jedla. Jemnými krúživými pohybmi dôkladne vyčistite každý zub. Najprv zvonku, potom zvnútra a nakoniec aj hryzacie plôšky. Opakujte na spodných zuboch. Na dôkladné dočistenie línie oddeľujúcej ďasná od zubov sa hodia jednozväzkové kefky na dlhšej rukoväti, ktoré dobre vyčistia aj drobnejšie zuby, zadné stoličky a strojčeky.

Tip! Ak je kefka chlpatá ako metla, na zuby veľmi tlačíte. Aj po mesiacoch používania by stále mala držať svoj pôvodný tvar.

Ako používať medzizubnú kefku

Žiadna veľká kefka vám dokonale nevyčistí medzizubné priestory. Na tie treba používať medzizubné kefky s malými štetinkami, ktoré dokonale vyčistia každú medzierku. Veľkostí budete potrebovať asi viac, pretože málokto má všetky zuby rovnako ďaleko od seba. Ak vám pri používaní medzizubnej kefky krvácajú ďasná, znamená to, že ich máte zapálené.
 


V čistení medzizubných priestorov rozhodne nepoľavujte, krvácanie časom ustane. To však ešte stále nestačí!  Na najužšie medzizubné priestory použite zubnú niť, mečíky s natiahnutou niťou alebo ústnu sprchu, ktorá prúdom natlakovanej vody vypláchne uviaznuté nečistoty.

Ako na čistenie jazyka


Príčinou neslávne známeho dračieho dychu bývajú baktérie na povrchu jazyka, ktoré sú živnou pôdou pre zubný povlak. Rýchlo a účinne s nimi zatočíte špeciálnou škrabkou. Jazyk si môžete čistiť aj zubnou kefkou, ale po každom čistení ju dôkladne prepláchnite horúcou vodou.

 

Zubnú hygienu zavŕšte panákom ústnej vody! Príjemne osvieži dych, vypláchne nečistoty a obmedzí tvorbu zubného povlaku. Používať ju môžete neobmedzene a dlhodobo. A pokojne ju môžete pridať do ústnej sprchy a zvládnuť tak 2 v 1.

celý text skryť text

Tip! Myslíte si, že si zuby čistíte dôkladne? Overte si to indikačnými tabletami, ktoré vám neodstránený zubný povlak farebne zvýraznia a odlíšia aj ten starý od nového.

Zdá sa vám toho veľa? V skutočnosti to nie je nič iné než nacvičená a dobre zvládnutá rutina. Ten pocit dokonale vyčistených zubov jednoznačne stojí za to. Nehovoriac o tom, že ušetríte čas a peniaze za návštevy zubára.