Prejsť na hlavný obsah

Biohacking: 20 vecí, ktoré vám preukázateľne zlepšia život. Ihneď!

26. 1. 2023

Jana Potužníková

Čítanie na 8 minút

Biohackeri hľadajú cesty, ako si zlepšiť život na maximum. Vedia, že okrem správneho jedla treba dobre spať, že stres je zabiják a obracajú sa k prírode. Pomocou vedy pátrajú po tom, ako zastaviť starnutie, naboostovať imunitu, predĺžiť si život pokojne ďaleko za stovku, byť v kondícii a netrápiť sa vráskami alebo výpadkami pamäti. V súčte znie biohacking ako niečo, čo chcete! Ako začať?

Biohacking pre začiatočníkov aj pokročilých

1. Prvá cesta biohackera vedie k lekárovi. Než zo seba urobíte „superstroj“, potrebujete vedieť, v akom „technickom“ stave je vaše telo teraz. Krvné testy sú základ.

2. Zásadná je potom pre biohacking strava.  Biohacker rešpektuje zdravý životný štýl. Stráži si pôvod potravín (bio, eko), vyhýba sa tým priemyselne spracovaným, vyberá maximum prirodzených zdrojov. Často sú biohackeri vegetariáni, vegáni, milujú raw stravu. Poukazujú na dávne filozofie, ako je ajurvéda, ale fandia aj hi-tech pokroku, takže ocenia aj MANA ManaDrink Origin Mark 7
Ak sa na nič z toho necítite, začnite tým, že budete overovať pôvod potravín a zvládnete výživové základy. Teda na čo je vláknina, prečo a koľko potrebujete jesť bielkovín či tukov a čo sú to jednoduché alebo zložené cukry. Ponúka sa návšteva výživového poradcu.

3. Až budete chcieť jedlo posunúť ďalej, zájdite na test potravinovej intolerancie. Odhalí potravinové alergie, ale aj veci, na ktoré telo reaguje negatívne a vy o tom zatiaľ ani neviete. Zároveň vám odborníci vedia povedať, po čom sa vaše telo bude cítiť fakt dobre. 

Prečo potrebujete doplnky stravy

4. Tí, ktorí už v praxi vedia, čo je biohacking, vedia aj to, že bez doplnkov stravy by sa k dlhému životu nedopracovali. Preto by sa z vás mali stať znalci potravinových doplnkov, ktorí tušia oveľa viac než to, že vitamín C je na imunitu. Mali by ste vedieť určiť, koľko ho potrebujete, že najúčinnejšie sa vstrebáva jeho lipozomálna forma a že ho treba brať ráno nalačno. 

Kráľmi medzi potravinovými doplnkami sú aj tie s horčíkom, pri ktorom sa presne ukazuje, že biohacking je o detailoch, na ktorých záleží. Horčík sa trebárs veľmi líši v schopnosti vstrebávať sa a jeho jednotlivé formy majú aj iný výsledok pôsobenia na telo. 

Malát horčíka je skvelý ráno, aby dodal energiu, bisglycinát večer upokojuje. Oba garantujú vstrebateľnosť horčíka vyše deväťdesiat percent. Citrát a chelát horčíka je tiež skvelý a telo si z neho vezme viac než osemdesiat percent. Ale napríklad oxid horečnatý? Telo využije len okolo päť percent. A biohackeri to vedia. 

5. Pozornosť si žiada aj črevný mikrobióm. To sú miliardy baktérií, ktoré pri správnom zložení priaznivo ovplyvňujú rýchlosť a nápaditosť myslenia, úroveň nálady, imunitu, (ne)dostatok energie v tele a podobne. Prebiotiká a probiotiká sú základ. Buď ako doplnky stravy, alebo sa zamerajte na tzv. funkčné potraviny. Tam patrí trebárs kefír alebo prírodné biele jogurty so živými baktériami či kyslá kapusta a kimči. Alebo trebárs kombucha. 

6. Dôležitý je aj orálny, kožný a u žien aj vaginálny mikrobióm. Telo musí byť vyladené ako celok. A mimochodom, existujú aj špecialisti, ktorí vedia vyhodnotiť, čo v mikrobióme chýba práve vám, a namiešajú vám prebiotiká a probiotiká na mieru.

Mikrobiómu zdar! Od hlavy až po päty…

7. A čo vlastný anti-aging kokteil? Hlavne my ženy (predovšetkým v období menopauzy) začíname objavovať pokroky anti-aging kliník, ktoré vedia na mieru zostaviť aj kokteily vitamínov a následne hormónov, čo dokážu výrazne udržať kondíciu počas menopauzy.

8. Skúste enzýmoterapiu! A nemusia to byť nutne tabletky z lekárne. Zdrojom enzýmov je živá strava. Hitom je včelí peľ, bohatý na amylázu a ketázu. Tie spolu s až dvadsiatimi dvomi obsiahnutými aminokyselinami, vitamínmi B, karotenoidmi alebo bezmála šesťdesiatimi stopovými prvkami patria aj medzi superpotravinami k tým úplne naj superpotravinám. Stačí lyžička ráno do kaše a podporíte si tak imunitu.

Myslite na spánkovú hygienu

9. Odporúča sa chladná, vetraná miestnosť, a to, že nemáte pred spaním jesť, je jasné. Ale treba ísť ďalej. Eliminujte okolo seba modré svetlo. Jeho pôsobenie dráždi vnútorné nastavenie biologických hodín a v tele vyvoláva neustále mylný pocit, že je deň. Na mobile, tablete a notebooku nastavte celodenný „tmavý režim“ a skontrolujte žiarovky v byte (nechcete ani studené biele svetlo).

10. Kúpte si špeciálne červené okuliare, ktoré modré žiarenie eliminujú tam, kde tmavé režimy nastaviť nedokážete, a noste ich aspoň hodinu a pol pred spaním. 

11. Ťažkosti so spánkom môžete eliminovať podávaním doplnkov stravy. Melatonín je priamo spánkový hormón. Ale je tu aj L-tryptofán, odporúča sa bisglycinát horčíka a veľa ľudí prisahá na upokojujúce účinky CBD oleja. 

Zlepšite si spánok s tými najlepšími doplnkami stravy

12. Poznáte Oura Ring? Inteligentná technológia v podobe prstienka, ktorá podobne ako inteligentné hodinky dokáže strážiť kvalitu spánku a jeho množstvo. Ak si potrebujete zlepšiť spánok, je to ideálny pomocník.

13. Otužujte sa. Môžete v sprche, môžete sa pustiť do metódy Wima Hofa. Ale len po konzultácii s lekárom a porade s odborníkmi, ktorí o otužovaní niečo vedia. Pre začiatok stačí znížiť teplotu každodennej sprchy (alebo si dať na záver na pár sekúnd úplne studenú) a tvár umývať studenou vodou.

14. Saunujte sa. Pretože aj to je zoceľovanie a na rozdiel od otužovania aj príležitosť odpočinúť si.

15. Venujte pozornosť mindfulness technikám. Ak vám nie sú blízke meditácie, začnite 

nenáročnými prechádzkami v zeleni – lesoch, poliach, lúkach, na horách. A ponorte sa do tzv. zelených kúpeľov, ktorým Japonci hovoria šinrin-joku. Ide o vedomý tréning vnímania prírody a sústredenie sa na okamih „tu a teraz“, o upokojenie myšlienok a srdcového rytmu a uvoľnenie.

16. Zamerajte sa na adaptogény. To sú látky, vďaka ktorým sa telo ľahšie adaptuje na náročné podmienky (dané napr. stresom). Adaptogény pomáhajú nielen v týchto podmienkach prežiť, ale aj podávať dobrý výkon a udržať si dobré zdravie. Patria medzi ne výťažky z medicinálnych húb, schopných odolávať podmienkam Sibíri či vysokých hôr, kde sa vyskytujú. A keby ste si mali vybrať jedinú, tak hubu reishi. So širokým spektrom priaznivých účinkov na imunitu, bunkovú energiu a psychickú pohodu. 

Poznáte adaptogény? Poďte si vybrať ten svoj

17. A čo maca? Maca peruánska má medzi adaptogénmi špeciálne postavenie. Dokáže totiž povzbudzovať nielen bežný fyzický výkon, ale aj posilňovať libido, teda sexuálny apetít!

18. Pravidelný pohyb by mal byť vašou mantrou. Sledovať svoje fyzické aktivity môžete na inteligentných hodinkách, v aplikáciách alebo skúste trénera. Využijete aj kreatín, ktorý vám ako doplnok stravy pomôže s podporou športového výkonu a tvorbou svalovej hmoty. 

19. Kúpte si polohovací pracovný stôl. Chvíľu pri ňom môžete sedieť, potom môžete pracovať v stoji. Dlhé sedenie je jednou z najhorších civilizačných deštrukcií, ktoré telu môžete „dopriať“. 

20. Miesto televízie si čítajte. Biohacking ide stále dopredu a vy by ste možno chceli vedieť, ako veľmi. K jedným z najaktuálnejších objavov patrí trebárs β nikotínamid mononukleotid (NMN), ktorý neskutočne boostuje kognitívne funkcie, pamäť a nervovú sústavu. 

Už viete, čo je biohacking? Berte túto snahu, ako si zlepšiť život, trebárs ako náhradu novoročných predsavzatí. A vyberte si pre začiatok jeden, dva body. Sledujte, čo s vami novinky v rytme dňa robia, ako sa mení kvalita spánku a hladina energie, a potom skúšajte ďalej.