Prejsť na hlavný obsah

O tom, že vitamíny a minerály majú priaznivé účinky na imunitu a celkové zdravie, dnes už nikto nepochybuje. Ale vedeli ste, že pomocou nich môžete docieliť aj zdravú a mlado vyzerajúcu pleť, pevné nechty alebo husté lesklé vlasy

Vitamíny a minerály môžu eliminovať rôzne neduhy pleti, prispieť k obnove štiepiacich sa nechtov alebo zlepšiť nadmerné padanie vlasov. Prirodzený príjem v potravinách však nemusí byť dostatočný, preto si do jedálnička môžeme zaradiť aj doplnky stravy. Odporúčame siahnuť aj po kolagéne v prášku.

Pružná a vyhladená pleť

Už po 25. roku života sa pomaly znižuje prirodzená tvorba kolagénu, vytráca sa pevnosť a pružnosť pleti a objavujú sa prvé vrásky. Kolagén je pritom bielkovina, ktorá zaisťuje nielen elasticitu kože, ale aj chrupaviek, svalov a šliach. Jeho dostatočný príjem sa postará o úbytok vrások a vypnutie pleti a prispeje k mladému vzhľadu. Možno ho prijímať prirodzene, vo forme silného vývaru alebo huspeniny alebo ako hydrolyzovaný prášok, ktorý rozpustíte v pohári vody alebo džúsu a vypijete. Spočiatku sa odporúča intenzívna trojmesačná kúra, potom stačí popíjať 2× týždenne.   
 
Tip! Pri užívaní kolagénu odporúčame zvýšiť aj príjem vitamínu C, ktorý prispieva k ideálnej vstrebateľnosti.
Podobne priaznivý vplyv na pleť a kĺby má aj kyselina hyalurónová. Vďaka schopnosti zadržať až tisícnásobok svojej hmotnosti zaisťuje dokonalú hydratáciu pokožky a kĺbovej chrupavky, kde funguje ako mazivo. Navyše stimuluje rast nových buniek a spomaľuje tvorbu vrások. Patrí medzi veľmi obľúbené výživové doplnky, podobne ako kolagén. Najčastejšie ju nájdete vo forme kapsúl samostatne alebo v kombinácii s inými vitamínmi či minerálmi.  
 
Doplnok stravy astaxantín –⁠⁠⁠ podľa niektorých štúdií veľmi účinný – je karotenoid, ktorý tiež redukuje tvorbu vrások a veľkosť stareckých škvŕn. Zároveň patrí medzi veľmi silné prírodné antioxidanty. Zvyšuje pružnosť pokožky, zjemňuje jej štruktúru, zlepšuje hydratáciu pleti a znižuje tvorbu mazu. V prírode sa vyskytuje hlavne v riasach a morských živočíchoch, ako sú napríklad krevety. 
Vitamín C je veľmi dôležitá zložka, ktorá má nespochybniteľný priaznivý vplyv na imunitu a celkové zdravie a výrazne ovplyvňuje aj stav pleti. Tento silný antioxidant pomáha zjednotiť tón pleti a urýchľuje regeneráciu buniek. Často sa objavuje v zložení krémov a masiek, ale odporúčame ho užívať aj vnútorne. Pomáha totiž zmierniť prejavy akné a hyperpigmentácie, pleť rozjasňuje a spomaľuje proces starnutia. Má nezastupiteľnú rolu pri tvorbe nového kolagénu a zachovaní jeho kvality. Prekvapivo najviac vitamínu C pritom nenájdeme v citrusoch – ako sa traduje – ale napríklad v šípkach alebo v čiernych ríbezliach a paprike. 
 
Ďalším dôležitým antioxidantom je vitamín E, ktorý tiež zmierňuje prejavy starnutia. Obzvlášť užitočný je aj v boji so suchou a podráždenou pokožkou s prejavmi dermatitídy. Pomáha totiž obnovovať kožnú bariéru, chráni ju pred voľnými radikálmi, navyše redukuje zápaly na koži a urýchľuje hojenie rán a popálenín. Dennému odporúčanému príjmu zodpovedá zhruba hrsť mandlí
O vitamínoch skupiny B ste už iste počuli v súvislosti s únavou, stresom a bolesťami hlavy. Ale vedeli ste, že prospieva aj vašej kráse? B – ako Beauty – vitamín pôsobí totiž proti hyperpigmentácii, minimalizuje prejavy akné a má regeneračné a protizápalové účinky. Známym zdrojom sú napríklad pivovarské kvasnice. Jedným z mnohých vitamínov B je aj biotín, ktorý býva označovaný ako „vitamín krásy“. Známe sú jeho účinky práve v boji proti akné a rôznym kožným problémom. Pleť však chráni aj pred škodlivými voľnými radikálmi a podporuje tvorbu kolagénu. Pomáha tak predchádzať tvorbe vrások a prejavom starnutia pleti.
 
Ak chceme znížiť prejavy akné, je dôležité strážiť si aj dostatočný príjem vitamínu A. Ten pôsobí hneď na dvoch úrovniach – podporuje exfoliáciu a zároveň stimuluje dozrievanie epitelových buniek. Pleť má tak tie najlepšie podmienky na regeneráciu a hojenie. Pre jeho správnu absorpciu, transport a využitie organizmom je však kľúčový aj zinok – minerál, ktorý sám osebe dokáže bojovať so zápalovými procesmi. Je ideálny na starostlivosť o problematickú a aknóznu pleť, u ktorej zároveň urýchľuje hojenie. 

Silné a zdravé nechty a vlasy 

Nechty bývajú pri podaní rúk s neznámym človekom prvé, čo si na vás všimne. Preto sa im vyplatí venovať zvýšenú starostlivosť. Platí to aj pre vlasy, ktoré často nazývame korunou krásy. Účinnými pomocníkmi bývajú najrôznejšie vitamíny a minerály, ktoré majú priaznivý vplyv ako na nechty, tak aj na vlasy.
 
Kolagén pôsobí priaznivo na nechty a vlasy podobne ako na pleť. Patrí k základným stavebným prvkom a je ich hlavným spojivom. Zabraňuje lámavosti nechtov, zvyšuje ich pevnosť a podporuje rast. Pretože kolagén tvorí až 70 % strednej vrstvy pokožky, kde je uložený koreň vlasového folikulu, môže pri jeho úbytku dochádzať k rednutiu vlasov. Jeho doplnením tak prechádzate nadmernému padaniu vlasov, ktoré budú navyše silné a lesklé. Aj tu odporúčame pre lepšiu vstrebateľnosť užívať vitamín C.   
Pre silné a zdravé nechty a vlasy odporúčame užívať predovšetkým zinok, ktorý je v doplnkoch stravy najčastejšie kombinovaný so selénom a biotínom. Tieto látky pôsobia v synergii a pri každodennom užívaní účinne pomáhajú proti štiepeniu nechtov a dodávajú elasticitu a lesk aj vlasom. Doplnením samotného zinku tak môžete bojovať s nepríjemnosťami ako je rednutie obočia a mihalníc, spomalenie rastu a lámavosť nechtov. Selén potom pomáha chrániť ľudský organizmus pred voľnými kyslíkovými radikálmi. 
 
Ďalšou nevyhnutnou skupinou sú vitamíny. Napríklad vitamín B (konkrétne biotín) sa stará o pevnosť a pružnosť nechtov a pomáha s tvorbou nechtových buniek. Vitamín C ako prírodný antioxidant pomáha udržovať nechty v kondícii a kožičku okolo bez záderov. Ako prevenciu proti zažltnutým nechtom, ktoré jednoznačne nepôsobia dobre, odporúčame doplniť vitamín E. Ten sa navyše podobne ako vitamíny skupiny B stará aj o ich pevnosť.