Prejsť na hlavný obsah

Ceramidy v kozmetike

Ceramidy sú lipidy či tuky, ide o zlúčeniny mastnej kyseliny a sfingozínu, ktoré sú hlavnou súčasťou bunkových membrán v pokožke. Hoci sú prirodzenou súčasťou našej pokožky, ich množstvo s vekom ubúda a po štyridsiatke sa tvorba nových ceramidov takmer zastaví.

 

Ceramidy pomáhajú predchádzať starnutiu pokožky a zabraňujú vzniku vrások, preto je dôležité ich pokožke ďalej dopriavať pomocou kozmetických produktov. Ich nedostatok v pleti sa môže prejaviť nepríjemným svrbením, pnutím a podráždením. Ceramidy v pokožke a vlasoch pomáhajú zadržovať vlahu a tvoria ochrannú bariéru, často ich preto nájdeme ako súčasť prípravkov pre suchú pleť a vlasy a v produktoch proti ekzému, dermatitíde a lupienke.

Vlastnosti ceramidov

Ceramidy majú veľký vplyv na vzhľad pleti, jej celkové zdravie a náchylnosť na škodlivé vplyvy z vonkajšieho prostredia (stresory a patogény). Pleť je vďaka ceramidom pevná, celistvá a dobre hydratovaná. Dokonca majú schopnosť regenerovať kožu až na molekulárnej úrovni.

Účinky ceramidov na pleť

  • Chránia kožu pred vysušením pleti spôsobeným okolitým prostredím (kúrenie, klimatizácia, znečistenie a UV žiarenie).
  • Obnovujú štruktúru kože a zabraňujú stenčovaniu pokožky a strate elasticity.
  • Regenerujú pokožku a pôsobia preventívne proti vzniku vrások a prejavom starnutia pleti.
  • Cez svoju ochrannú bariéru nepustia do pleti škodlivé voľné radikály, mikroorganizmy a alergény.

Účinky ceramidov na vlasy

  • Spúšťajú regeneračné procesy vo vonkajšom plášti vlasu a obnovujú tak bunkovú súdržnosť, čím dochádza k zaceleniu vlasu po celej dĺžke.
  • Ošetrujú pokožku hlavy a vlasové korienky, vytvárajú ochrannú bariéru proti vysušovaniu a vonkajším škodlivým vplyvom.
  • Udržujú vlasy pevné, silné, lesklé a bez lupín.

Ceramidy v kozmetike

V priebehu rokov dochádza k oslabeniu kožného plášťa a zaniká tvorba ceramidov, ktoré pomáhajú vyplňovať medzibunkový priestor tak, aby pokožka pôsobila mlado a bez viditeľných poškodení vplyvom starnutia. Kozmetika s ceramidmi má preventívny charakter, preto by sme s jej pravidelným používaním nemali po tridsiatke príliš váhať. Po štyridsiatke už v pleti chýba zhruba 60 % ceramidov a zvyšuje sa hrubosť pokožky a viditeľnosť vrások.

Ceramidy sú prirodzenou súčasťou pokožky, preto sú vhodné pre všetky typy pleti, vrátane veľmi citlivej náchylnej na akné. Vyskúšajte očný krém s ceramidmi na starostlivosť o jemnú kožu v okolí očí a prevenciu tmavých kruhov alebo hydratačné séra a krémy s ceramidmi pre suchú pleť.

Ceramidy na vlasy, napríklad ceramidový šampón, intenzívna maska, kúra či kondicionér napomáhajú rýchlej regenerácii poškodeného vlasového vlákna a zároveň chránia kvalitu vlasov pri častom farbení a tepelnej úprave.

Nepríjemné pnutie pokožky, svrbenie, viditeľné vrásky a vlasy bez života sú príznakom úbytku ceramidov v tele. Na notino.sk nájdete kozmetiku s ceramidmi na pleť a očné okolie, hydratačnú starostlivosť o pokožku celého tela a nôh. Vyskúšajte ich aj vy a užívajte si krásnu pleť bez známok starnutia čo najďalej.

celý text skryť text