Exfoliácia, odstránenie odumretých kožných buniek, alebo jednoducho povedané pleťový peeling, patrí k dôležitým rituálom, ktoré vám pleť rozžiaria a omladia. Ak kozmetické salóny nie sú nič pre vás, skúste domáci peeling pleti, ktorý ponúka rovnako skvelé výsledky. Existujú hneď 3 základné druhy pleťových peelingov – mechanický, chemický a enzymatický. Ktorý z nich je vhodný pre váš typ pleti a ako často peeling používať?
Prečo používať peeling na pleť
- Peeling účinne čistí pleť, zbavuje nadmerného kožného mazu a bráni upchávaniu pórov a tvorbe akné.
- Odstraňuje staré odumreté kožné bunky, ktoré sa hromadia na povrchu kože, a tým zabraňuje šupinateniu pleti.
- Urýchľuje proces regenerácie pleti a tvorbu nových buniek, pleť vyhladí a rozjasní.
- Umožňuje pleti dýchať a uľahčuje vstrebávanie pleťových sér, masiek a krémov na tvár.
- Zlepšuje prekrvenie kože, stimuluje tvorbu kolagénu, omladzuje pleť a pôsobí proti vzniku vrások.
Enzymatický pleťový peeling
Ak hľadáte jemný tvárový peeling, stavte na enzymatický peeling. Je to najlepší exfoliant na citlivú pleť a skvele svedčí aj suchej. Obsahuje prírodné enzýmy z ovocných kyselín (napr. papáje alebo ananásu), ktoré stimulujú prírodnú exfoliáciu. Enzýmy sami nájdu a pohltia odumreté bunky a navyše pleť hydratujú a vyčistia. Účinky bývajú viditeľné už po prvej aplikácii.
Vhodný typ pleti pre enzymatický peeling
Enzymatický peeling je obvykle vhodný pre všetky typy pleti – vždy sa riaďte odporúčaním výrobcu. Obzvlášť pomáha na začervenanie, žilky, čierne bodky a na odstránenie zrohovatenej kože. Je to aj najvhodnejší peeling pre zrelú pleť po menopauze.
Ako aplikovať enzymatický peeling na pleť
- Enzymatický peeling aplikujte maximálne 2× týždenne (alebo podľa odporúčaní na obale) na čistú, odlíčenú a suchú pleť.
- Malé množstvo kvapnite do dlane, rozotrite končekmi prstov po tvári a nechajte pôsobiť podľa odporúčaní výrobcu.
- Potom peeling zmyte vlažnou vodou a použite následnú starostlivosť.
Chemický peeling pleti
Princípom chemického peelingu je odstránenie vrstvy starých buniek. Peeling obsahuje ovocné AHA a BHA kyseliny, ktoré začnú proces hĺbkovej regenerácie a omladenia. Domáci chemický peeling je šetrnejší než ten v salóne. Účinky exfoliácie sa dostavujú pozvoľna, čím sa vyhnete intenzívnemu lúpaniu pleti, začervenaniu alebo chrastičkám.
Vhodný typ pleti pre chemický peeling
Je to vhodný peeling pre mastnú pleť a proti akné. Naopak, obvykle sa príliš nehodí pre suchú a citlivú pleť. Dobre si poradí s drobnými vráskami, zvädnutou pleťou, rozšírenými pórmi, pigmentáciou a jazvičkami po akné.
Ako používať chemický peeling na pleť
Chemický exfoliant aplikujte vždy podľa návodu výrobcu na čistú, odlíčenú a suchú pleť. Malé množstvo naneste priamo na pleť, nechajte pár minút pôsobiť a potom tvár opláchnite. Nikdy nezabudnite na kvalitnú starostlivosť o pleť po chemickom peelingu a ochranu pred slniečkom.
Mechanický peeling pleti
Mechanický peeling alebo scrub na tvár má gélovú alebo krémovú konzistenciu a obsahuje malé čiastočky (napr. kávu, cukor alebo soľ), ktorými odumreté bunky mechanicky odstránite. Tvárový scrub je skvelý nielen na pleť, ale aj na exfoliáciu krku alebo obrúsenie zrohovatenej kože na pätách či lakťoch.
Vhodný typ pleti pre mechanický peeling
Pri výbere scrubu sa riaďte odporúčaným typom pleti na obale. Scrub sa vrele odporúča pre zmiešanú, mastnú a zrelú pleť. Je veľmi vhodný na zrohovatenú kožu, šupinky a upchané póry. Naopak, príliš sa nehodí ako peeling pre suchú pleť. Pre citlivú pleť si vyberajte len extra šetrný scrub na tvár s tými najjemnejšími čiastočkami. Veľmi opatrní buďte aj pri používaní scrubu na akné.
Ako používať mechanický peeling na pleť
Mechanický peeling robte jeden až dvakrát týždenne. Aplikujte ho na navlhčenú pleť. Peeling vmasírujte veľmi jemne krúživými pohybmi a vyhnite sa citlivému očnému okoliu. Pozornosť venujte hlavne T-zóne alebo problematickým miestam. Nikdy netlačte príliš silno.
Starostlivosť o pleť po peelingu
Pleťový peeling odstraňuje vrchnú vrstvu kože a pleť môže byť bezprostredne po jeho aplikácii citlivejšia voči vonkajším vplyvom. Aby sa exfoliácia tváre obišla bez prípadných nežiadúcich následkov, nezabúdajte sa o pleť po peelingu správne starať:
- Tvár si umývajte chladnejšou vodou.
- Hydratujte pleť výživnejším hydratačným krémom.
- Zvýšte príjem tekutín.
- Chráňte sa pred slnkom! Používajte krém s SPF 30 alebo vyšším.
- Vyhnite sa saunovaniu a pobytu v pare.
- Dodržujte odporúčané rozmedzie medzi predchádzajúcou a ďalšou exfoliáciou.