Prejsť na hlavný obsah

Jedným z mála zubných problémov, ktorý môžeme sami eliminovať doma, je citlivosť zubov. Dôležité je samozrejme vedieť ako a čím. Poraďte si s citlivými zubami správnou starostlivosťou! Máme pre vás aj niekoľko skvelých tipov, ako na citlivé zuby a akými produktami sa o ne starať.

Každý aspoň raz zažil nepríjemný pocit, keď je zub citlivý na dotyk. Na studené, horúce alebo sladké. Prejsť po ňom kefkou je doslova horor. Občas je to sprievodný jav dentálnej hygieny alebo bielenia zubov, ale aj ich príliš razantného čistenia. Najnáchylnejšie na citlivosť sú obnažené krčky (časť zubu, kde ustupuje ďasno), ale nevyhýba sa ani ďasnám.

Tomuto zdravotnému problému sa odborne hovorí dentínová hypersenzitivita. Ideálne je síce riešiť ju so zubárom, ale chápeme, že nie vždy je na to čas. Nehovoriac o objednávacích lehotách, ktoré riešenie problému tiež veľmi neurýchlia.

 

Citlivosť zubov je dosť bežný problém. Vzniká ustúpením ďasien a opotrebovaním skloviny, keď sa obnaží mäkšia a citlivejšia vnútorná časť zubu označovaná ako dentín. Nájdeme ho pod sklovinou a ďasnami, kde vedú citlivé nervy. Potom stačí výraznejší vonkajší podnet, trebárs studený nápoj, ktorý dráždi nervy a my sa o tom dozvieme krátkou, ale intenzívnou bolesťou.

celý text skryť text

Prvá pomoc pre citlivé zuby

Úplne najlepšie je citlivosti zubov predchádzať dôkladnou a pravidelnou hygienou ústnej dutiny vhodnou zubnou a medzizubnou kefkou, dentálnou niťou a ústnou vodou. Všetko to rámcovo dodržujete, ale aj tak sú vaše zuby citlivé?

Kto je doma pripravený, nie je zas tak veľmi zaskočený. Každý by mal vedieť, ako upokojiť náhlu citlivosť zubov a čo mať vždy poruke. U nás nájdete rýchlu pomoc v podobe špecializovaných pomocníkov.

Jak zklidnit citlivé zuby

1. Vymeňte zubnú kefku za čo najmäkšiu, teda čo najšetrnejšiu. To isté platí o elektrických kefkách – máme v ponuke náhradné hlavice na citlivé zuby. Trebárs štetinky v centre hlavice Sonicare Sensitive sú ultramäkké a také šetrné aj k veľmi citlivým zubom a ďasnám, že si ich veľmi chvália aj ľudia s odhalenými a precitlivenými krčkami.

2. Zubná pasta na citlivé zuby a zubná pasta priamo na citlivé krčky zaberie a od bolesti vám uľaví okamžite. Navyše regeneruje a posilňuje zubnú sklovinu, chráni zuby pred zubným kazom a obsahuje minerály potrebné pre zdravie zubov. Výber je u nás naozaj bohatý.

3. Účinok zubnej pasty na citlivé zuby podporte špeciálnym gélom s vyšším obsahom vápnika alebo fluoridov.

4. Uberte na intenzite a nečistite si precitlivené zuby veľmi agresívne. Ak patríte k menšine, ktorá si zuby čistí viac než dvakrát denne, prechodne si ich čistite menej často.

5. Pastou na citlivé zuby si čistite nielen zuby, ale aj ďasná, ktoré sú semeniskom baktérií.

6. Vyhýbajte sa príliš studeným, horúcim a sladkým nápojom. Platí to aj o ostatných potravinách. Dať si zmrzlinový pohár a za ním horúce espresso asi nebude pre citlivé zuby to pravé orechové.

Ak citlivosť zubov pretrváva, hoci dodržujete všetky odporúčania, je čas objednať sa k zubárovi. Za precitlivenosťou sa môže skrývať napr. zubný kaz, s ktorým si poradí len odborník.