Vyzerá trochu ako bodliak, ale nie je to bodliak. Pestrec mariánsky (Silybum marianum), rastlina s charakteristickými tŕňmi a podobne ostnatými fialovými kvetmi, má v ríši bylín špeciálne postavenie. Ľudia si ho už po stáročia cenia pre jeho pozoruhodné účinky a význam pre ľudské zdravie. Najčastejšie sa spája s očistou pečene, detoxikáciou a celkovou vitalitou tela. Ako je to v skutočnosti? Oplatí sa ho vyskúšať? Ak áno, komu? Prečítajte si, aké sú účinky pestreca mariánskeho a ako ho užívať.
Pestrec alebo aj Ostropestrec mariánsky má bohatú históriu v tradičnom liečiteľstve. Už rímsky liečiteľ Plínius tvrdil, že podporuje odtekanie žlče. Rôzne kultúry používali túto nepostrádateľnú rastlinu po stáročia na rôzne účely – od očisty pečene cez pomoc pri kožných problémoch až po ochucovanie jedál.
Je však dôležité poznamenať, že hoci sa pestrec mariánsky v minulosti hojne používal v tradičnom liečiteľstve, moderný vedecký výskum môže mať na vec iný pohľad.
Pestrec mariánsky, najmä jeho semená alebo plody, obsahuje množstvo bioaktívnych látok. A predovšetkým látka silymarín pestrec „preslávila“. Je to komplexná zmes flavonoidov (flavolignanov) silydianínu, silybínu a silychristínu. Silymarín má významné antioxidačné a protizápalové účinky a považuje sa za kľúčový faktor zodpovedný za ochranu pečene. Pomáha chrániť pečeňové bunky pred poškodením toxínmi a voľnými radikálmi – doslova im zabraňuje dostať sa do hepatocytov.
Okrem silymarínu obsahuje ostropestrec aj ďalšie flavonoidy, ako sú kvercetín, taxifolín a izokvercetín, vitamín E, enzýmy a ďalšie. Tieto látky sú známe aj svojimi protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami, dokážu chrániť bunky pred poškodením a pomáhajú posilňovať celkovú obranyschopnosť organizmu.
Pestrec mariánsky je dostupný v rôznych formách. Tu je prehľad niektorých foriem, v ktorých môžete nájsť ostropestrec mariánsky:
Pestrec mariánsky však môže byť súčasťou rôznych komplexných výživových doplnkov, ktoré sú určené na podporu zdravia pečene, trávenia alebo celkovej vitality.
Ako každá látka, či už prírodná, alebo syntetická, aj ostropestrec mariánsky môže mať vedľajšie účinky. V prípade tejto bylinky sú však zvyčajne mierne a nie sú veľmi časté. Ktoré vedľajšie účinky pestreca mariánskeho sa objavujú najčastejšie?
Pestrec mariánsky sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám. Neužívajte pestrec mariánsky bez konzultácie s lekárom ani ak máte vysoký krvný tlak, alergie na niektoré rastliny alebo potraviny alebo užívate lieky na predpis.
Čas, za ktorý začne pestrec účinkovať, závisí najmä od formy, v akej sa výživový doplnok užíva. Podľa definície by mal byť najlepší pestrec mariánsky v tabletách alebo kapsulách, najmä kvôli koncentrovanému a štandardizovanému obsahu účinnej látky. Ak si pripravíte nálev alebo čaj z pestreca, dostanete do tela neporovnateľne menej prospešných látok.
Pestrec mariánsky sa zvyčajne užíva v niekoľkotýždňových kúrach. Ďalšie informácie si vždy prečítajte v príbalovom letáku výrobcu.
Nie, pestrec mariánsky nie je vhodný pre deti. Ak chcete svojmu dieťaťu podávať výživové doplnky z pestreca mariánskeho, určite sa najprv poraďte s jeho pediatrom.
Vždy si najprv prečítajte pokyny výrobcu oleja. Pestrecový olej užívajte ako výživový doplnok – jednu až dve čajové lyžičky oleja denne, najlepšie ráno nalačno.
V prípade oleja z pestreca mariánskeho však musíme spomenúť jeho priaznivý účinok aj pri vonkajšom použití – je vhodný na masáže a používa sa pri kŕčových žilách, hemoroidoch a bércových vredoch. Môže tiež pomôcť zmierniť podráždenie a zápalové stavy kože vrátane akné.
Teraz už viete, že pestrec mariánsky si rozhodne zaslúži vašu pozornosť. Vždy by ste sa však mali poradiť so svojím lekárom alebo iným odborníkom, aby ste sa uistili, že výživové doplnky sú pre vás vhodné. Potom si smelo vyberte najsilnejší pestrec na Notine!