Vitamín E patrí (spolu s vitamínom A, D a K) medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Vedci ich objavili v roku 1920 ako látku, ktorá regulovala správny priebeh tehotenstva a pôrod u pokusných krýs. Pomenovali ju tokoferol, čo bolo odvodené od gréckych slov „tokos“ – pôrod, a „pherein“ – niesť. Za posledných 100 rokov sa však prišlo aj na mnohé ďalšie skutočnosti o vitamíne E. Na čo je dobrý vitamín E a aké sú jeho zdroje? Poďme sa na to pozrieť!
Pre vitamín E je schválené jedno zdravotné tvrdenie: Vitamín E prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom. A nie div! Vitamín E je totiž rodina 8 antioxidantov (4 tokoferolov a 4 tokotrienolov), ktoré chránia telo pred poškodením voľnými radikálmi. Tým môže vitamín E účinne pomôcť s prevenciou množstva chorôb (ateroskleróza, choroby kardiovaskulárneho systému či Alzheimerova a Parkinsonova choroba).
Tekutý vitamín E sa používa aj v kozmetike: medzi účinky vitamínu E na pleť patrí ochrana buniek pred poškodením voľnými radikálmi a tým aj spomalenie predčasného starnutia pleti. Za zmienku stojí vitamín E – kapsuly na pleť.
Nájdete ho v rôznych orieškoch, olejoch a zelenine. Ak trpíte nedostatkom vitamínu E, existujú najrôznejšie doplnky stravy s vitamínom E: kvapky, kapsuly, tobolky a oleje.
Odporúčaná denná dávka vitamínu E pre mužov je 12 mg, pre ženy 8 mg. V niektorých prípadoch (u žien plánujúcich tehotenstvo či u dojčiacich žien) je však vhodné navýšiť dávku nad odporúčané optimum. Najprv sa však poraďte s ošetrujúcim lekárom.
Pozor na príjem vitamínu E by ste si mali dať, ak užívate lieky na riedenie krvi a ak sa chystáte na operáciu. V takom prípade (po porade s lekárom) vyraďte suplementy s vitamínom E dva týždne pred plánovanou operáciou a dva týždne po nej.
Na nedostatok vitamínu E by si mali dať pozor hlavne ľudia s nízkotučnou stravou, predčasne narodené deti (resp. ich rodičia by sa o dostatok vitamínu E mali postarať nad rámec štandardu) a osoby trpiace Crohnovou chorobou (či inou poruchou tráviaceho traktu, ktorá môže zapríčiniť zhoršené vstrebávanie vitamínov do organizmu).
Ak ho prijímate len zo stravy, predávkovania vitamínom E sa báť nemusíte. Opatrní však buďte pri užívaní potravinových doplnkov. Rovnako ako pri iných preparátoch, pri dlhodobom užívaní vysokých dávok vitamínu E by k predávkovaniu teoreticky mohlo dôjsť. Predávkovanie by sa obvykle začalo prejavovať tráviacimi ťažkosťami.
Nájdite si ten najlepší vitamín E na notino.sk a chráňte si bunky pred oxidačným stresom. Vitamíny, minerály a zdravú výživu vám doručíme až domov.
Súvisiace
Chudnutie | Kyselina listová | Kreatín | Kyselina hyalurónová |
Vitamíny na vlasy | Omega 3 mastné kyseliny | BCAA aminokyseliny | MSM na kĺby |
Top značky