Prejsť na hlavný obsah

Ambrové parfémy

Objavte svet ambrových vôní, ktoré prehrejú aj ten najchladnejší deň v roku. Kombinácia sladkého dreva, vanilky a medu navyše dodáva každej zložke parfumu orientálny nádych a na pokožke ju cítite aj po dlhých hodinách od aplikácie.

 

Ambrová vôňa pôsobí priaznivo na ľudskú myseľ, zlepšuje náladu a príjemne upokojuje.

Charakter vône ambry:

Ambrová aróma je drevitá a veľmi orientálna. Ide o kombináciu vôní sladkého dreva, korenia a medu. Jej tóny sú hrejivé, púdrové a vôňam dodáva sladko tabakovú a vanilkovú arómu. Ambra dokonale podčiarkuje ostatné zložky parfumu a dodáva mu veľkú výdrž.

Ako sa získava ambrová vôňa:

Ambra, čiže jantár, je skamenená živica starovekých borovíc. Jej vek sa pohybuje od 50 do 300 miliónov rokov. V mieste poškodenia borovice začala vytekať táto vzácna miazga, aby strom chránila pred napadnutím plesňami a inými chorobami. Živica je zlatistej až medovej farby a je typická svojou krásne hrejivou a drevitou vôňou. Z jantáru borovíc však vonnú esenciu nemožno extrahovať. No jej vôňa parfumérov okúzlila až tak, že začali pridávať do parfumov ambrové tóny, teda zmesi ingrediencií, ktoré ambrovú vôňu v parfume prirodzene dotvárajú.

Na dosiahnutie ambrových tónov sa v súčasnosti využíva labdanum, hnedá živica získaná z rastlín Labdanum Cistus ladanifer a Cistus creticus. Ďalej sa využívajú tonkové bôby, ktoré pochádzajú zo stromov slivky domácej. Na dotvorenie dokonalých tónov sa pridáva aj štipka vanilky, mandlí, tabaku aj benzoínu. Ambra je teda vonný tón a kombinácia vonných esencií perfektne vystihuje vôňu jantáru zo starovekých borovíc, ktorý si po stáročia podmaňuje parfumérov z celého sveta.

V parfumérstve sa tiež môžeme stretnúť s ambrou šedou, čiže ambergris, ide však o druh ambry živočíšneho pôvodu, ktorý vzniká v tráviacom trakte vorvaňa tuponosého. Ambra šedá sa právom nazýva „morské zlato“, je veľmi vzácna a v parfumérstve sa používa len zriedka, obvykle sa nahrádza syntetickými vôňami. Jej vôňa je veľmi živočíšna, slaná až tabaková.

Nechajte sa zviesť luxusnými tónmi ambrových parfumov a doprajte si hrejivé pohladenie v chladných dňoch. Medová ambrová vôňa vás bude sprevádzať po celý deň a jej orientálny nádych bude vyvolávať obdiv vášho okolia. Objavte svoj ambrový parfum na notino.sk.

celý text skryť text