Pižmový parfum

Najpredávanejšie

Objavte živočíšne pižmové parfémy na ▷ notino.sk

Pižmo, alebo mošus, je jednou z najstarších živočíšnych vonných látok a vo svete parfémov je stále najčastejšou a najobľúbenejšou ingredienciou. Pižmová vôňa má blahodarné účinky na psychiku, prináša uvoľnenie, povzbudenie a dobrú náladu, preto si veľmi rýchlo našla uplatnenie aj v lekárstve a aromaterapii. Považuje sa tiež za veľmi silné afrodiziakum.

Pižmo v parfémoch dodáva vonným kompozíciám jemnosť a zmyselnosť a pre svoje výborné fixačné vlastnosti, ktoré predlžujú vôňu parfému na pokožke, sa v malom množstve vyskytuje takmer vo všetkých parfémoch. Pre svoju typickú vôňu čistoty sa občas pridáva do mydiel alebo detských zásypov.

Charakter vône pižma:

Pižmová vôňa býva označovaná za vôňu čistoty. Je veľmi intenzívna, zmyselná, sladká a púdrová. Občas môže mať až korenené a drevité podtóny.

Ako sa získava pižmová vôňa:

Prírodnú pižmovú vôňu objavil Marco Polo na svojich cestách Kašmírom. Pravé pižmo je živočíšny produkt, ktorý zo svojich žliaz vylučujú samce kabarov pižmových, väčšinou v období vábenia samičiek. Prírodné pižmo je však veľmi drahé, dokonca je cennejšie než zlato a výroba živočíšneho pižma bola roku 1979 celkom zakázaná. Kabar pižmový je teraz chránený ako ohrozený druh a prírodné pižmo sa nahrádza umelo vyrobenými látkami.

Okrem synteticky vyrábaného pižma sa v parfumérstve využíva aj pižmo rastlinného pôvodu, ktoré má rovnakú vôňu ako pravé pižmo. Najviac využívanými rastlinami sú archangelika lekárska, ibiškovec pižmový alebo Mimulus moschatus.

Podľa prastarých tradícií sa pižmová esencia v arabskom svete pridávala aj do omietky stien mešít, aby vyžarovali krásnu vôňu, kedykoľvek na ne zasvietilo slnko. Pižmo vôňa si naozaj podmanila celý svet a vedci stále ďalej vyvíjajú nové a nové pižmové esencie pre ešte intenzívnejší zážitok z tejto príťažlivej a živočíšnej vonnej látky. Nájdite si svoj jedinečný pižmo parfém aj vy!

Všetky top zložky parfémov