Silu a krásu vašich vlasov a nechtov podporia metionínové kapsuly či metionín tablety! Zistite, aký má metionín na rast vlasov vplyv, aké má metionín dávkovanie a či môže mať nežiaduce účinky.
Čo je metionín? Ide o jednu z aminokyselín – látok, ktoré sa v ľudskom tele starajú o správnu funkciu buniek a množstvo ďalších základných funkcií. Konkrétne je metionín tou najmenej zastúpenou aminokyselinou zo všetkých. To ale neznamená, že v tele neodvádza poriadny kus práce!
Ide o esenciálnu aminokyselinu, tzn. že telo si ju nedokáže vytvoriť samo. Preto potrebujeme prijímať metionín v strave alebo v doplnkoch stravy.
Existujú dva varianty metionínových molekúl: L-metionín a D-metionín. V lekárni najčastejšie nájdete L-metionín alebo LD-metionín, čo je zmes oboch variantov.
Metionín nájdeme v rôznom množstve vo väčšine potravín, ktoré obsahujú proteín.
Ktoré jedlá sú najbohatšími zdrojmi metionínu?
Menší, ale nezanedbateľný obsah metionínu nájdeme aj v niektorých rastlinných potravinách:
Môže mať metionín, L-metionín alebo metionín komplex vedľajšie účinky?
Vysoké dávky metionínu môžu spôsobiť mierne nežiaduce účinky ako závrat, únavu a zmeny v krvnom tlaku. Tieto rizikové dávky sú však mnohonásobne vyššie, než je možné prijať stravou alebo zodpovedným užívaním doplnkov stravy.
Vysoké dávky metionínu môžu v tele prispieť k zvýšenému obsahu homocysteínu, ktorý je spojený so zvýšeným rizikom vzniku ochorenia srdca a ciev.
Syntézu homocysteínu však ovplyvňuje veľa faktorov a neexistuje priamy dôkaz, že metionín škodí kardiovaskulárnemu zdraviu. Na udržanie správnej hladiny homocysteínu v tele je oveľa dôležitejší dostatočný príjem vitamínov skupiny B – hlavne vitamínu B12 a kyseliny listovej.
Chcete silné vlasy? Môžete skúsiť aj biotín alebo kolagén z online lekárne Notino.