Ak ste už niekedy vstúpili do fitnescentra, určite ste si nemohli nevšimnúť fľaštičky s pumpičkami a nápisom „iónový nápoj“ hneď pri vstupe pri bare. Ponúkajú sa už odnepamäti, väčšinou na spríjemnenie vášho pitného režimu počas tréningu. Je to naozaj iba na tieto účely? A potrebujete ho práve vy?
Iónový nápoj (nesprávne tiež "iontový" nápoj; tento názov je v poriadku v češtine, nie však v slovenčine) sa takto nazýva vďaka iónom, ktoré obsahuje. Inak ich môžeme nazvať aj elektrolyty či minerálne látky. Medzi najčastejšie ióny v týchto produktoch radíme soľ (sodík a chlór), draslík, horčík a vápnik.
Takýto nápoj s elektrolytmi sa odporúča popíjať predovšetkým počas tréningu či akéhokoľvek športového výkonu. Ale prečo? Pri náročnej fyzickej záťaži sa totiž prirodzene potíte a s potom strácate aj tieto ióny. Potenie je síce bežné, ale v niektorých ohľadoch nežiaduce. Môže totiž viesť k zníženiu výkonu, únave či kŕčom. Pomocou iónového nápoja však dokážete stratené minerály počas tréningu doplňovať, a týmto hrozbám tak zabrániť.
Najčastejšie ich nájdeme v koncentrovanej tekutej forme (konzistencia pripomínajúca sirup) na rozriedenie vo vode. Výnimkou však nie je ani iónový nápoj v prášku, ktorý kvalitou nijako nezaostáva za tekutými iónovými nápojmi a je praktickejší na prevoz.
Iónové, najmä izotonické nápoje, nájdu využitie hlavne pri vytrvalostných športoch. Beh, cyklistika, túry – pre tieto aktivity je vhodné mať vo fľaši rozriedený nápoj s elektrolytmi. Iónové nápoje pre cyklistov predstavujú záchranu počas dlhých či náročných jázd veľmi často, preto je vhodné mať iónový nápoj vždy so sebou (napríklad iónový nápoj vo vrecúšku). Pre silovú záťaž sa zas javí ako najlepší iónový nápoj ten hypotonický.
Iónové nápoje sa líšia u každého výrobcu. Často obsahujú aj látky navyše, ktoré by ste v nich nečakali, ale ktoré by výkonu či zachovaniu svalovej hmoty mohli pomôcť. Najčastejšie pôjde o sacharidy (maltodextrín, dextrózu či glukózu), BCAA či stimulanty ako napr. kofeín a taurín. Preto si vždy riadne prečítajte zloženie, aby ste si nemysleli, že pijete iónový nápoj bez cukru iba s elektrolytmi, ktoré potrebujete, ale zároveň by ste prijímali látky, o ktoré príliš záujem nemáte.
Náš tip: Objavte aj ďalšiu športovú výživu, ako sú proteíny, spaľovače tukov alebo aminokyseliny.
Súvisiace
Chudnutie | Kyselina listová | Kreatín | Kyselina hyalurónová |
Vitamíny na vlasy | Omega 3 mastné kyseliny | BCAA aminokyseliny | MSM na kĺby |
Top značky