Nie je sušené ovocie ako sušené ovocie. Nie všetko je ako tie typické smažené banánové chipsy s pridaným cukrom a tukom. Existuje totiž hneď niekoľko metód sušenia ovocia – niektoré šetrnejšie, iné sú pre zdravie menej prospešné. Poznáte ich všetky? A viete, že existujú situácie, keď je sušené ovocie vhodnejšie než čerstvé? Poďte s nami odhaliť odpovede na všetky tieto otázky.
Sušenie ovocia je jednou z najstarších spôsobov konzervácie – metód predĺženia trvanlivosti. Jeho princíp spočíva v tom, že sa v potravine výrazne zníži (či až takmer odstráni) voda. To znamená, že mikroorganizmy a prípadne aj enzýmy, ktoré by mohli potravinu kaziť či inak znehodnocovať, už nebudú mať médium, ktoré pre život potrebujú.
Tým, že ovocie vysušíme, v ňom aj znížime hmotnosť a „skoncentrujeme“ prirodzene sa vyskytujúce cukry – sušené ovocie je teda prirodzene sladšie. Vďaka nižšej hmotnosti sa ľahko skladuje a zbaliť si vrecúška na cesty na doplnenie energie je ešte ľahšie.
Najprv sa ovocie očistí, odstopkuje/vykôstkuje a potom nasleduje samotný proces sušenia. To v tomto prípade prebieha v priemyselných sušiarňach odparovaním vody do prúdu plynu. Vlhkosť týmto spôsobom prechádza z povrchu materiálu do vzduchu ľahko a zníži sa na 15 – 20 %.
Niekedy sa do krokov pred sušením zakomponuje aj proces sírenia. Sírením sa zabráni oxidácii, ktorá normálne v ovocí prebieha (počas, pred aj po sušení) a pomáha zachovať antioxidačné látky v ovocí (napr. vitamínu C a karotenoidov) či na zaistenie stálej farby sušeného ovocia. Nenesie ale len pozitíva. Oxid siričitý a siričitany použité ako prídavné látky v koncentráciách vyšších než 10 mg/kg alebo 10 mg/l sú alergény a vo vyšších koncentráciách zdraviu neprospievajú. Takže ak si môžete vybrať nesírené sušené ovocie, smelo do toho.
Alebo aj ovocie sušené mrazom vzniká lyofilizáciou. To je postup založený na pôsobení nízkej teploty a nízkeho tlaku na surovinu. Najprv sa potravina zmrazí na teplotu nižšiu než -25 °C a potom sa vystavuje nízkemu tlaku (pod 620 Pa). Počas tohto zložitého procesu vodu znížime až na 2 % a získame ľahučké, chrumkavé ovocie so zachovanými živinami. Pre nákladnosť procesu je mrazom sušené ovocie drahšie.
Na trhu nájdeme aj dosladzované ovocie, kandizované ovocie, sušené ovocie v čokoláde alebo inak upravené sušené ovocie. Sušené ovocie bez pridaného cukru, nesírené, nepražené bude vždy tou najlepšou voľbou.
Z celého radu druhov ovocia sú na sušenie vhodné len niektoré. Najčastejšie sa stretneme s týmito sušenými plodmi:
Sušené ovocie je rovnako ako čerstvé významným zdrojom sacharidov, vlákniny, antioxidantov (flavonoidov, fenolovej kyseliny, karotenoidov) a vitamínov. Preto sa hodí ako súčasť zdravého jedálnička. Vzhľadom na vysoký obsah cukrov je ale najvhodnejšie ako desiata na dlhšie túry, cyklistické vychádzky, na dlhý silový tréning či na preteky, keď telo spotrebováva cukry oveľa rýchlejšie.
Môžete si ho kúpiť samostatne a často ho nájdete ako súčasť müsli a raňajkových kaší, müsli tyčiniek a flapjackov – prípadne ich môžete využiť na výrobu vlastných. Pochutnajte si na zdravých sušených plodoch aj vy a doprajte si každý deň sušené slivky, mrazom sušené Mixit ovocie, napr. lyofilizované maliny, alebo zmes sušeného ovocia a orieškov.
Súvisiace
Chudnutie | Kyselina listová | Kreatín | Kyselina hyalurónová |
Vitamíny na vlasy | Omega 3 mastné kyseliny | BCAA aminokyseliny | MSM na kĺby |
Top značky