Keď sa povie rakytník, s najväčšou pravdepodobnosťou si vybavíte malé, oranžové plody. Rakytník je však rod kríkov a stromov, ktorý zahŕňa až 7 druhov. Nájdete medzi nimi napr. rakytník tibetský (Hippophae tibetana), rakytník vŕbolistý (Hippophae salicifolia) alebo nám najznámejší rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides), ktorého plody sú práve veľmi známe, sýtooranžové bobule.
Hlavne v posledných rokoch nájdeme rakytníkové plody naozaj hojne v potravinách, doplnkoch stravy a v kozmetike. Korene využívania jeho priaznivých účinkov na ľudské zdravie a krásu však siahajú až do 1. storočia nášho letopočtu.
Rakytník sa už dávno používal hlavne na území Mongolska, Sibíri a Číny pri chorobách pľúc, pečene a kĺbov, údajne hojil sliznice a vredy či reguloval krvný obeh. V tradičnej tibetskej medicíne patrí medzi obľúbené regeneračné prostriedky.
Záznamy o užívaní listov rakytníka poznáme aj z dávnych gréckych spisov. Vraj sa pridávali do krmiva pre kone, aby ich srsť viac žiarila. V 20. storočí vraj rakytník používali dokonca ruskí kozmonauti ako ochranný a vitamínový doplnok pri cestách do vesmíru.
Rakytník rešetliakový je malý, tŕnistý ker (cca 2 – 4 m vysoký). Na ľudskú konzumáciu sa používajú hlavne rakytníkové plody (čerstvé, sušené alebo sa z nich robí rakytníková šťava, džús, sirup, víno, olej a marmelády), menej často listy. Prirodzene sa rakytník rešetliakový vyskytuje v Eurázii, kde sa aj cielene pestuje.
Plody rakytníka rešetliakového dozrievajú väčšinou v priebehu augusta, preto sa ich zber odporúča v druhej polovici augusta a v septembri, keď sú úplne zrelé, ale ešte nemäknú. Aj keď plody vydržia až dlho do zimy, neskorší zber sa často neodporúča, pretože prezreté plody rakytníka rešetliakového strácajú časť cenných látok.
Rakytník obsahuje plejádu zdraviu prospešných látok, z ktorých vyzdvihneme napríklad:
Vďaka obsahu týchto prospešných látok sa rakytník rešetliakový môže smelo nazývať superpotravina – a výrobky z rakytníka sú pre zdravie veľmi prospešné. Vďaka vitamínu C sa môže podieľať na posilnení obranyschopnosti organizmu a vďaka ďalším zmieneným látkam potom:
Rakytník a nežiaduce účinky? Výbornou správou je, že rakytníku zatiaľ neboli preukázané žiadne nepriaznivé účinky, ale predsa len vždy dodržujte výrobcom odporúčané dávkovanie.
Rakytník možno konzumovať samozrejme čerstvý, ale len málo ľudí má k nemu takto prístup. Preto sa s ním stretnete skôr v inej forme, napr.
Rakytník nájdete aj vo forme tabliet na žuvanie či cmúľanie s príchuťou ovocia pre deti od 3 rokov. Obľúbený je aj detský čaj z rakytníka.
Rakytník rešetliakový možno užívať aj v období tehotenstva a nájdete ho aj v niektorých tehotenských čajoch. Nastávajúcim maminkám pomáha udržovať krásnu pleť a dodáva dôležité vitamíny.
Účinky rakytníka na ľudské zdravie sa prejavia nielen pri vnútornom, ale aj pri vonkajšom použití. Všimli si to kozmetické firmy, ktoré začali rakytníkové extrakty pridávať do sprchových gélov, krémov či balzamov, a to hlavne pre hĺbkovú hydratáciu a starostlivosť. Samotný rakytníkový olej sa používa na zjemnenie a zvláčnenie pokožky, jej hydratáciu a výživu.
Vyberte si rakytníkový sirup, olej alebo čaj na notino.sk! A objavte aj ďalšie zdraviu prospešné superpotraviny. Obľúbenými antioxidantami sú zelené riasy ako chlorella či spirulina, na zmiernenie vplyvov stresu zase vitálne huby.
Súvisiace
Chudnutie | Kyselina listová | Kreatín | Kyselina hyalurónová |
Vitamíny na vlasy | Omega 3 mastné kyseliny | BCAA aminokyseliny | MSM na kĺby |
Top značky