Hliva ustricová, inak aj hliva ustricovitá (Pleurotus ostreatus) je vitálna huba, ktorá je pre svoje chuťové aj zdraviu prospešné vlastnosti jednou z najobľúbenejších jedlých húb. Aj keď je drevokazná a rastie na odumretom dreve listnatých stromov, obsahuje široké spektrum blahodarných látok, ktoré dokážu podporiť obranyschopnosť. Ale nielen to! Poďte sa presvedčiť o tom, že by ste si mali hlivu ustricovú zaradiť do svojho jedálnička (alebo suplementačného plánu) aj vy.
S hlivou sa najčastejšie spája hlavne posilnenie imunity. Je to preto, lebo hliva obsahuje látky ako betaglukány, glykoproteíny, proteoglykány, rôzne enzýmy, peptidy, lektín a mnoho ďalších, z ktorých mnohé sú známe ako podpora imunitného systému. Jej účinky však siahajú ďaleko za hranice „obyčajnej“ podpory imunity.
Štúdie urobené na hlive preukázali antivírusové, antibiotické, antibakteriálne a protizápalové vlastnosti – nehovoriac o tom, že telu dodá aj povážlivé množstvo vitamínov, minerálov a vlákniny. Z ďalších účinkov môžeme vyzdvihnúť konkrétne:
Má hliva ustricová vedľajšie účinky? Ak boli nejaké zaznamenané, išlo o žalúdočné a črevné ťažkosti.
Hliva je veľmi chutná huba, preto ak ju kúpite čerstvú v obchode s potravinami, vykúzlite z nej fantastickú polievku, guláš, praženicu a plno ďalších pochúťok. Skrátka hliva sa dá upraviť na desiatky spôsobov a pripravíte z nej takmer čokoľvek.
No zmieňované široké spektrum zdraviu prospešných látok nemohlo zostať bez povšimnutia spoločností, ktoré sa špecializujú na suplementy. Nie div, že je hliva ustricová dostupná aj ako doplnok stravy a najobľúbenejšie sú:
Najčastejšie nájdete hlivu ustricovú ako kapsuly či tablety. Veľmi často ju výrobcovia ponúkajú spolu s ďalšími rastlinami (napr. hliva ustricová s rakytníkom a echinaceou), extraktmi (Terezia hliva ustricová s rakytníkovým olejom), ďalšími hubami (hliva ustricová a reishi) či inými látkami (hliva ustricová s laktobacilmi, hliva ustricová a vitamíny), ktoré ju skvele dopĺňajú.
Najefektívnejšie je konzumovať hlivu ustricovú vcelku. Neznamená to však, že sa musíte obmedzovať len na čerstvé huby – často firmy do kapsúl sušia a melú celé plodnice. Nemusíte sa teda obávať, že by ste sa užívaním suplementov o niečo ochudobnili.
Deti môžu užívať hlivu ustricovú (často v kombinácii s rakytníkom) vo forme obľúbených sirupov alebo tabletiek na cmúľanie s ovocnou príchuťou.
Najstaršie zmienky o priaznivých účinkoch hlivy ustricovej pochádzajú z Číny z obdobia dynastie Sung (420 – 479 p. n. l.), keď bola hliva označovaná ako „božský kvet“.
Hliva ustricová rastie na jar a na jeseň, ale nemusíte ju chodiť zbierať do lesa, môžete si ju vypestovať sami. Hliva je v súčasnosti taká obľúbená, že je najpestovanejšia huba na svete – jej ročná produkcia 5 miliónov ton predstihla aj šampión. Domáce pestovanie hlivy ustricovej je jednoduché, rýchle a existujú dokonca tri spôsoby, ako na to:
Huba hliva ustricová vám vyrastie pokojne už do dvoch týždňov (závisí od podmienok) a treba sledovať, aby nebola prerastená. Taká totiž uvoľňuje alergénne spóry. Ak sa teda pustíte do pestovania u vás doma, vytrhávajte celé trsy bez ohľadu na to, že sú plodnice rôzne veľké.
Či už sa rozhodnete hlivu ustricovú pestovať, kúpiť si ju v obchode s potravinami alebo jednoducho užívať ako doplnok stravy, vždy sa môžete spoľahnúť, že svojmu telu dodáte množstvo prospešných látok. Neváhajte a vyskúšajte aj ďalšie medicinálne huby, ako je reishi, cordyceps, chaga, hericium alebo shiitake.
Súvisiace
Chudnutie | Kyselina listová | Kreatín | Kyselina hyalurónová |
Vitamíny na vlasy | Omega 3 mastné kyseliny | BCAA aminokyseliny | MSM na kĺby |
Top značky