Povedali ste si, že chcete žiť zdravšie, a tak ste vyhodili biely cukor a zásobili sa javorovým sirupom, medom, stéviou alebo trstinovým cukrom? Poďte si prečítať, kedy ktoré sladidlá použiť a či sú vôbec také zdravé.
Keby ste študovali etikety a nutričné tabuľky týchto zdravších sladidiel, zistili by ste, že sa ich výživová hodnota príliš nelíši. Áno, napríklad trstinový cukor, med, kokosový cukor alebo sirup z agáve obsahujú malé množstvo mikroživín, ktorých je rafinovaný cukor zbavený. Ale v takom malom množstve, ktorým si pokrm dosladíte, týchto mikroživín zase toľko neprijmete.
Ak si chcete kúpiť nejaké prírodné sladidlo, urobte tak preto, že pri pečení zlepší konzistenciu a dodá inú chuť alebo vôňu. Na lievance sa predsa len viac hodí javorový sirup než kryštálový cukor. Nekupujte ho však len preto, že si napríklad myslíte, že je to náhrada cukru na chudnutie.
Sem patria tzv. cukrové alkoholy (polyoly), ktoré s alkoholom ako takým nemajú nič spoločné. Metabolizujú sa inak než cukor, a preto majú o niečo nižšiu energetickú hodnotu (0 – 3 kcal/1 g, oproti 4 kcal/1 g v cukre). Najčastejšie ich nájdete v žuvačkách či proteínových tyčinkách, ale môžete si kúpiť aj erytritol prášok či xylitol prášok, ktorý využijete ako čiastočnú náhradu cukru pri pečení. Medzi sladidlá prírodného pôvodu patrí:
Medzi sladidlá prírodného pôvodu patrí aj stévia cukrová – rastlina, ktorej lístky sa používajú na sladenie bez kalórií. Je niekoľkokrát sladšia než cukor, ale pre niekoho má neznesiteľnú pachuť. Dá sa však na ňu zvyknúť. Môžete ju nájsť v rôznych formách, napríklad stévia prášok, stévia kvapky či stéviový cukor.
Často ich nájdete aj pod názvami:
Ak máte v rodine diabetika alebo ním ste, určite o nich nepočujete prvýkrát. Sú to totiž sladidlá vhodné aj pre diabetikov. Často ich nájdete v nápojoch s označením „light” alebo „zero“, v sugarfree energetických nápojoch, prípadne v rôznych proteínových tyčinkách a ďalších light potravinách. Ide o:
Umelé sladidlo je pomerne kontroverzná téma, ale v umiernenom množstve sa ho nemusíte báť.
Najzdravšie je sladenie obmedzovať.
Sacharidy sú neoddeliteľnou súčasťou našej stravy, väčšinu z nich by však mali tvoriť komplexné sacharidy (zemiaky, cestoviny, ryža atď.). Cukry by potom mali tvoriť menej než 10 % celkového energetického príjmu. To zodpovedá cca 50 g (asi 12 zarovnaných čajových lyžičiek) na osobu so zdravou telesnou hmotnosťou, ktorá konzumuje asi 2 000 kalórií denne, ale v ideálnom prípade je to menej než 5 % celkového energetického príjmu. Má to totiž ďalšie zdravotné prínosy.
Ako ste práve zistili, aj všetky „zdravé“ sladidlá (napríklad bio javorový sirup alebo med) obsahujú cukor. Oslaďte si teda život len s mierou a šetrite nimi.
Súvisiace
Chudnutie | Kyselina listová | Kreatín | Kyselina hyalurónová |
Vitamíny na vlasy | Omega 3 mastné kyseliny | BCAA aminokyseliny | MSM na kĺby |
Top značky